Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2016

Volejbal:Slováci na záver podľahli Turecku, Palgut: "Začiatku nerozumiem"

Slovenskí volejbalisti uzavreli svoje účinkovanie na treťom turnaji II. divízie Svetovej ligy v čínskom Süan-čcheng nedeľňajšou prehrou 2:3 s Tureckom. Zverenci trénera Miroslava Palguta viedli 2:1 a dobre rozohraté mali aj štvrté dejstvo, ale jeho záver, ako aj tajbrejk patril Turkom. Slováci s omladeným kádrom v Svetovej lige nesklamali, vyhrali v II. divízii tri z deviatich zápasov a v tabuľke im patrí priebežne 8. miesto.

Turci boli už pred zápasom istým účastníkom turnaja Final Four, ktorý sa na budúci víkend uskutoční v portugalskom Matosinhos. Okrem domáceho Portugalska budú na záverečnom turnaji štartovať aj Kanada a o mene posledného účastníka sa rozhodne medzi Holandskom a Fínskom.
      
      Svetová liga - tretí turnaj II. divízie - Süan-čcheng (zdroj: svf.sk):
      Turecko - SLOVENSKO 3:2 (13, -16, -21, 22, 10)
      116 minút, rozhodovali: Gerard (Malaj.) a Jun (Kór.), 4579 divákov.
      SR: Ondrovič 0, F. Palgut 3, Chrtiansky 14, Prešinský 7, Mlynarčík 19, Paták 18, libero Kubš (Kašper 9, Kriško 0, Halaj 0, Mikula 0). Tréner: M. Palgut.
      Turecko: Coskun 12, Koc 16, Filiz 4, Günes 8, Gökgöz 15, Yenipazar 2, libero Dengin (Cin 8, Toy 8, Kiyak 0). Tréner: E. Zanini.
      
      

Turci v úvode viedli 2:0, ale Slováci rýchlo vyrovnali a pokračovalo sa za vyrovnaného stavu. Potom narobil problémy servisom nahrávač Yenipazar a tureckí volejbalisti sa dostali do vedenia 9:7. Turci mali lepší úvod a vybudovali si postupne náskok 15:9, keď náš útok zablokoval Günes. Na ihrisko prišli Halaj a Kriško. Po ese Gökgöza viedlo Turecko už 17:10. Slovákom sa vôbec nedarilo a za stavu 11:20 prišiel na ihrisko Mikula za Chrtianskeho a potom Ondroviča vymenil Kašper. Prvý set vyhrali Turci hladko 25:13.
      

V druhom sete ostal na bloku Kašper a Slováci po ese Palguta a útoku Mlynarčíka viedli 7:5. Po bloku Kašpera, útoku Mlynarčíka a ese Patáka vyhrávali slovenskí volejbalisti už 11:6. Potom sa na bloku predviedol kapitán Paták a bolo 15:9. Slováci sa rozbehli a Prešinský ich poslal už do vedenia 17:9. Priebeh setu mali slovenskí volejbalisti v rukách, vyhrali ho 25:16 a vyrovnali na 1:1.
      

V treťom sete viedli Slováci po Kašperovom ese 4:3 a keď sa presadili Chrtiansky a Paták bolo už 6:4. Turci však otočili a na technickom timeoute viedli 8:7. Po krásnej výmene sa blokom prezentoval Kašper, následne z kontry bodoval Paták a Slováci viedli 10:8. Náskok slovenskí volejbalisti ešte zvýšili po dobrej obrane na sieti - 14:11. Kouč Turkov Zanini postupne menil zostavu. Turci po ese Gökgöza znížili na 14:15 z ich pohľadu. Potom však využil kontru Chrtiansky a Slováci vyhrávali 17:14. Turci znížili na rozdiel bodu (18:17) a schyľovalo sa k dráme. Mlynarčík upravil na 21:19, ale potom Coskun esom vyrovnal na 21:21. Záver setu však patril Mlynarčíkovi, ktorý parádnym servisom vyburcoval aj čínske publikum a Slováci vyhrali set 25:21.
      

V úvode štvrtého setu vyhrávali Slováci 4:2, keď Turkom narobil servisom problémy Chrtiansky. Po Kašperovom bloku bolo už 6:3, ale Turci vyrovnali na 8:8. Pokračovalo sa za vyrovnaného stavu, kapitán Paták dostal Slovákov do vedenia 13:12. Potom Slováci ubránili útok súpera a Mlynarčík zvýšil na 14:12. Turci však otočili na 16:15, keď im opäť pomohol výborne servujúci Gökgöz. Do koncovky išli s miernym náskokom Slováci, keď Chrtiansky z výšky upravil na 20:19. Záver setu však zvládli lepšie Turci, štvrtý set vyhrali 25:22 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.
      

Piaty set začali lepšie tureckí volejbalisti, keď viedli 3:1 a po šťastnom ese Yenipazara už 7:4. V druhej časti piateho setu Turci dominovali, Slováci síce znížili zo 7:14 na 10:14, ale na zvrat to nestačilo. Turci vyhrali tajbrejk 15:10 a celý zápas 3:2. Slováci získali na turnaji v Číne celkovo 4 body.
      
     
      

Inzercia

Miroslav Palgut, tréner SR: "Nerozumiem tomu začiatku. Ťažko bolo s tým niečo robiť, pretože slabšiu chvíľku si vybralo celé družstvo. Bolo dôležité, že v ďalších dvoch setoch sme hrali veľmi dobrý volejbal vo všetkých činnostiach a mohli sme vyhrať 3:1. Škoda štvrtého setu, keď sme v koncovke pokazili plachtiaci servis, na druhej strane nás podaním zatlačil Toy a neboli sme schopní zložiť loptu. V piatom sete sme mali možnosti, aby sme sa držali vyrovnane s Turkami, ale chyby na útoku nás zrazili na kolená. Turci nastúpili v zostave, ktorá hrala menej a v závere možno mali viac síl ako my. Na to sa však nemôžeme vyhovárať, pretože sme mali možnosti, aby sme tento zápas vyhrali. Chceli sme tu v Číne získať viac bodov ako v Bratislave, na čo sme mali. Mrzí ma, že sme v zápase s Čínou nevyhrali ani set, zápas s Japonskom sme zvládli a na záver na mrzí jeden zlý set proti Turkom a nezvládnutá koncovka štvrtého dejstva. Pre väčšinu hráčov bola Svetová liga veľkou skúsenosťou, nedopadlo to až tak zle, ale samozrejme, že sme mohli získať aj viac. Teraz nás čaká voľno a v auguste začíname prípravu na septembrovú kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy."
      

Matej Paták, smečiar a kapitán SR: "V štvrtom sete rozhodovalo pár bodov o tom, aby sme vyhrali 3:1. My sme ich nezvládli, na druhej strane súper áno a preto napokon vyhral. S výnimkou prvého setu to bol z našej strany dobrý volejbal, ale v závere nám možno chýbali sily, alebo niečo na čom by sme sa chytili. Vedeli sme, že Svetovú ligu budeme hrať s omladeným tímom, dosiahli sme tri víťazstvá, ale myslím, že z hráčov nemôže byť nikto spokojný, pretože sme prehrali viacero zápasov, v ktorých sme mohli získať viac. Teraz dostaneme konečne voľno, ktoré nám padne vhod. Teším sa na relax a oddych od volejbalu."
      

Peter Kašper, blokár SR: "Je ťažké dostať sa do zápasu ako striedajúci hráč, čo som tu zažil trikrát. Som rád, že mi posledný zápas vyšiel aj keď ma sužujú osobné problémy, ktoré som našťastie nechal za dverami haly a sústredil som sa len na volejbal. Síce sme prehrali 2:3, ale som rád, že aspoň svojím osobným výkonom som dokázal nielen sebe, ale hádam aj všetkým, že mám na to byť aj v základnej šestke. Zápas sme mali rozbehnutý na 3:1, ale v koncovke štvrtého setu nám narobil problémy servisom Toy, nabral odvahu, aby zariskoval servis a nám to nevyšlo. Myslím, že za vystúpenie v Svetovej lige sa nemusíme hanbiť. Je dobre, že sme s takýmto mladým a perspektívnym tímom odohrali ťažké turnaje. Vyhrali sme tri zápasy, získali dokopy desať bodov, čo nie je zlý výsledok. Tento tím ma perspektívu do budúcna, ja družstvu verím, len nám treba dať chvíľu čas."
      

Peter Mlynarčík, univerzál SR: "V závere štvrtého setu prišiel na ihrisko druhý univerzál Toy, ktorý vytiahol nepríjemnú plachtu a mali sme problémy. Napriek tomu sme si prihrali, ale nezložili sme loptu a v tom bol problém. Prvý set bol z našej strany katastrofa, vôbec sme sa nevedeli dostať do hry, ale potom sme ukázali, že vieme hrať dobrý volejbal a rozbehli sme sa. Mohli sme tu získať aj viac bodov, ale mrzí nás prvý zápas s Čínou, ktorý sme nezvládli a smutní sme aj dnes, pretože tak ako sme prehrali, sme mohli vyhrať. Svetová liga bola pre mňa veľká skúsenosť, zahral som si viac ako som čakal. Naskytla sa mi možnosť, pokúsil som sa ju chytiť a hrať čo najlepšie. Dúfam, že som nesklamal. Celkovo naše pôsobenie nebolo zlé, hanbu sme si ako mladý tím nespravili a myslím, že budeme napredovať. Teraz sa teším na oddych, ideme s priateľkou a rodinou do Tatier a budem si užívať voľno."

      výsledok druhého zápasu:
      Čína - Japonsko 3:0 (11, 22, 20)

Odporúčame

Najviac Slovákov zarába mesačne 400 až 800 eur

Najviac Slovákov zarába mesačne 400 až 800 eur

Najrozšírenejším mzdovým pásmom, v ktorom sa pohybujú priemerné hrubé mesačné mzdy Slovákov zamestnaných na plný pracovný úväzok, je od 400 do 800 eur. Plat v tomto rozpätí malo vlani vyše 44 % zamestnancov. Na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR o štruktúre miezd na Slovensku v roku 2015 na to poukázala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.