Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2016

Savčenková: Ukrajinci sa zaobídu bez prezidentov

Poslankyňa ukrajinského parlamentu a bývalá vojačka Nadija Savčenková je presvedčená, že Ukrajinci sa zaobídu bez prezidentov.

Informovala o tom dnes agentúra Interfax-Ukrajina.

"Všimli ste si, že ľudia a štát sú v tejto krajine dve rozličné veci. Ľudia už dlhý čas žijú bez štátu alebo štátnosti. Môžeme žiť aj bez prezidentov," uviedla Savčenková počas utorkovej návštevy Záporožia.

"Chcem naštartovať taký systém, ktorý by poskytoval ľuďom transparentnosť a poctivosť, nech už je prezidentom ktokoľvek," dodala Savčenková.

Nadija ešte 27. mája tvrdila, že bude kandidovať za prezidentku, ak si to Ukrajinci želajú.

Ako poznamenala agentúra RIA Novosti, Savčenkovej pôsobenie v parlamente vyvoláva nevôľu časti kolegov-poslancov, keďže ich vo svojich vystúpeniach označila za "lenivcov" a "školákov" sediacich v laviciach, a o novinároch sa vyjadrila ako o "psoch" a "šakaloch".

Inzercia

Samotný parlament a jeho členovia sú podľa nej "akváriom so žralokmi", pričom ona sama sa označuje za "piraňu".

Savčenková sa na operáciách vládnych síl v Donbase (ATO) zúčastňovala v roku 2014, keď sa v rámci svojej dovolenky stala dobrovoľníčkou v pluku Ajdar, kde dostala prezývku Strela. V júli 2014 ju zadržali v Rusku, kde ju obvinili v kauze zabitia dvoch ruských novinárov. 

Počas zadržiavania v ruskej vyšetrovacej väzbe bola Savčenková vo voľbách na Ukrajine zvolená za poslankyňu parlamentu a je aj členkou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Ruský súd Savčenkovú v marci 2016 odsúdil na 22 rokov väzenia za podiel na vražde dvoch ruských novinárov. Súd dospel k záveru, že 17. júna 2014 v Luhanskej oblasti naviedla mínometné strely na civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov, pričom o život prišli dvaja z nich. Ruský prezident Vladimir Putin dňa 25. mája podpísal výnos, ktorým Savčenkovej udelil milosť. O tú požiadali príbuzní zabitých novinárov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.