„Od talianskej vlády som dostal avízo, že zo Slovenska bude stiahnutý taliansky systém protivzdušnej obrany (PVO), ktorý nám na rok požičali, pretože ho potrebujú na inom mieste,“ vyhlásil premiér Robert Fico a opýtal sa, „kto bude, preboha, chrániť naše atómové elektrárne“.
Následne prezidentku Zuzanu Čaputovú vyzval, aby ako hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR išla do Talianska presviedčať vládu, aby nám tu zapožičaný taliansky systém nechala.
Fico zanôtil starú dobrú pesničku, ktorú už dôverne poznáme: Slovensko nemalo Ukrajine dávať protivzdušný systém S-300, Západ nás zradil, keď nám tu nenechal Patrioty, a na vine je exminister obrany Jaroslav Naď.
Aspoň prvý z týchto bodov je pritom skôr otázkou politického presvedčenia než tvrdých faktov. Nechajme teraz bokom aj fakt, že jadrové elektrárne na Slovensku chráni ešte stále systém Kub, ktorý rovnakú úlohu plní aj v susednom Česku, ako aj skutočnosť, že garantovaná životnosť systému S-300 vypršala k 31. 12. 2015 a Moskva v rovnakom roku zamietla modernizáciu tohto systému.
Podľa informovaných kruhov malo preto v horizonte jedného roka až dvoch dôjsť, nehľadiac na odovzdanie systému Ukrajine, k jeho vyradeniu.
Už druhý z týchto bodov je však preukázateľný nezmysel. To, že mandát Talianov trvá presne 12 mesiacov, je jasné od jeho samého začiatku.
Ešte v júli 2023 slovenské ministerstvo obrany pre Postoj uviedlo: „Talianska jednotka PVO systému SAMP/T bola nasadená v marci tohto roka, pričom aktuálny mandát jej umožňuje pôsobiť na území SR počas 12 mesiacov, čo však nemusí byť automaticky konečný dátum. Prípadná dohoda o predĺžení nasadenia bude súčasťou ďalších rokovaní. Na druhej strane rotácie personálu a techniky sú prirodzenou súčasťou procesu. Práve taliansky systém SAMP/T takto nahradil americký systém PATRIOT.“
Robert Fico vládne už piaty mesiac, zároveň sa však tvári, akoby odchod Talianov prišiel znenazdajky a úplne nečakane. No ani hrané rozhorčenie slovenského premiéra nedokáže prekryť prostý fakt, že žiadne prekvapenie sa nekoná.
Inými slovami, bolo jasné, že Taliani skôr či neskôr odídu a že bude potrebné za nich vyjednať náhradu. Mimochodom, jasný je aj fakt, že Slovensko bude potrebovať vlastný systém PVO, no hoci ministerstvo obrany ešte minulý rok podrobilo súťaži niekoľko konkurujúcich systémov a vybralo za víťaza izraelský Barak, Robert Kaliňák od volieb v obstarávaní nepokročil.
Namiesto toho naťahuje čas úvahami o obstaraní Patriotu, ktorý si Slovensko len ťažko môže finančne dovoliť. Minister obrany síce dúfa, že na Patrioty vyjedná zľavu, ktorá mala byť pôvodne uplatnená na nákup vrtuľníkov Viper, doposiaľ však neuspel.
Prečo sa teda Fico tvári, akoby nám bodli dýku do chrbta ako v Pucciniho opere?
Vysvetlením by mohlo byť, že na rozdiel od Hegerovej vlády, ktorá získala najprv pomoc Nemecka, Holandska a USA a následne Talianska, Fico nedokázal za Mambu vyjednať náhradu.
Ak by sa to potvrdilo, znovu by sa ukázalo, že Ficova rétorika o vojne na Ukrajine neslúži mieru ani bezpečnosti Slovenskej republiky, ale je s nimi v priamom rozpore.
Talianom sa nemožno až tak čudovať, premiér len prednedávnom kritizoval Mambu ako „málo výkonný taliansky systém“, a to hoci Mamba chránila územie s väčšou rozlohou než systém S-300. Ale zrejme by to nebol Fico, aby v priebehu jedného týždňa spojencom nenapľul do tváre a zároveň čosi od nich nechcel vyžobroniť.
Robert Fico sľuboval „suverénnu“ slovenskú zahraničnú politiku, namiesto toho za štyri mesiace premrhal zahraničnopolitický kredit krajiny a zo Slovenska urobil príklad oportunizmu.
Ktovie, možno namiesto západnej pomoci „šťuka“ na ministerstve zahraničia pri svojom stretnutí so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom vyjednala nejaké garancie zo strany Ruska. Tešiť sa na to však nemožno – akú hodnotu takéto garancie majú, exemplárne ukazuje súčasná kríza na južnom Kaukaze, kde Azerbajdžan beztrestne zaberá stále ďalšie arménske územie a zabíja arménskych vojakov.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.