Západ ako námesačník kráča do vojny s Ruskom. Je čas sa prebudiť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Západ ako námesačník kráča do vojny s Ruskom. Je čas sa prebudiť

Samohybné húfnice ruskej armády počas vojenskej prehliadky v rámci Dňa víťazstva 9. mája 2013 v Moskve. Foto: TASR/AP

Aj malý incident sa môže vymknúť kontrole. Musíme zabezpečiť, aby sa to nikdy nestalo.

Keď ukrajinská kríza v roku 2013 prerástla do občianskej vojny, zistili sme, že žijeme v problémových časoch. Je stále jasnejšie, že mierový poriadok v Európe založený v roku 1989 na konci studenej vojny je nestabilný. Zdá sa, že vtedy prijaté opatrenia vyrobili viac konfliktov, než boli schopné riešiť.

Európska únia tvrdila, že je v istom zmysle mierovým projektom a smerom dovnútra v tom veľa dosiahla. Pozdĺž celých hraníc s „kruhom priateľov“, ako ich v roku 2002 pomenoval vtedajší predseda Európskej komisie Romano Prodi, je ale „ohnivý oblúk“. Štáty v severnej Afrike sa zrútili a celý región sa znovu snaží nájsť vhodnú rovnováhu medzi bezpečnosťou a demokraciou. Blízky východ je ohniskom viacerých zástupných vojen naskladaných na seba v niekoľkých vrstvách.

Európska únia tvrdila, že je v istom zmysle mierovým projektom a smerom dovnútra v tom veľa dosiahla. Pozdĺž celých jej hraníc je ale ohnivý oblúk konfliktov. Zdieľať

Od vojenskej intervencie Ruska v Sýrii koncom septembra 2015 bol najvypuklejším konfliktom zápas medzi Ruskom a USA o právo hlavného slova pri určovaní sýrskeho osudu. Je to len jeden z problémov, skrz ktorý mohlo dôjsť k ozbrojenej konfrontácii. Potenciálnych spúšťačov je v skutočnosti tak veľa, že je nemožné predpovedať, ktorý z nich vytvorí reťaz udalostí vedúcich k otvorenej vojenskej konfrontácii.

Eskalácia a zbrojenie

Na jednej strane sa pod vedením USA okolo ruských hraníc na zemi, na mori a vo vzduchu buduje NATO, čo je spolu s aktivovaním inštalácie protiraketovej obrany v tomto regióne v Rusku vnímané ako ohrozenie jeho základnej existencie ako suverénneho štátu.

V Rumunsku inštalovaný americký Aegis Ashore systém má podľa Moskvy potenciál negovať jej schopnosť jadrového odstrašenia. Riadené strely stredného dosahu boli zakázané Zmluvou o jadrových zbraniach stredného dosahu (INF) z roku 1987, ale zdá sa, že sa vkrádajú zadnými dverami. Moderné americké vojnové lode dnes demonštratívne vykonávajú cvičenia len niekoľko kilometrov od ruských základní v Baltskom a Čiernom mori.

Rusko veľa z toho vníma ako priame ohrozenie svojej bezpečnosti a vyhráža sa, že rakety so schopnosťou niesť nukleárne hlavice umiestni do Kaliningradu či dokonca na Krym. Ruské ozbrojené sily sa práve chystajú otestovať prototyp protivzdušného obranného systému S-500 Prométeus (tiež známeho ako 55R6M Triumfátor M), ktorý je schopný zničiť medzikontinentálne balistické rakety, nadzvukové riadené rakety a lietadlá prekračujúce rýchlosť Mach 5. Oslabenie či dokonca zrušenie zmlúv INF a START môže zničiť desaťročia starostlivých rokovaní o kontrole zbrojenia.

Na druhej strane – podľa niektorých obranných analytikov je usporiadanie z obdobia po konci studenej vojny už zničené, predovšetkým kvôli ruským krokom na Kryme. Bývalý zastupujúci veliteľ NATO a britský generál sir Alexander Richard Shirreff vo svojej knihe 2017: Vojna s Ruskom bez okolkov hovorí o hroziacom nebezpečenstve vojny.

Predpovedá, že Rusko, aby uniklo z obkľúčenia NATO, o ktorom je presvedčené, sa pokúsi dobyť územie východnej Ukrajiny, aby si vytvorilo pozemný koridor na Krym, a napadne pobaltské štáty. Tieto apokalyptické fantázie majú v myslení NATO široké zázemie. Keď sa udalosti na Ukrajine dostali začiatkom roku 2014 mimo kontroly, veliteľ síl NATO v Európe generál Philip Breedlove sa stal expertom v predpovedaní rôznych ruských invázií, čím v Nemecku vyvolal značnú nespokojnosť.

Atlantickému bezpečnostnému spoločenstvu hrozí, že ako námesačník vkročí do vojny. Samotné rozprávanie o takomto konflikte ho „normalizuje“. Film vysielaný vo februári 2016 na stanici BBC 2 pojednáva o scenári ruského útoku na Lotyšsko, ktorý prerastie do jadrovej vojny. Obamova vláda tlačí na Nemecko, aby vyslalo nemecký kontingent posilňujúci prítomnosť NATO na ruských hraniciach. Málokto v Rusku zabudol, aké ničivé dôsledky malo, keď sa to stalo naposledy v roku 1941.

Ruské strategické turbovrtuľové bombardéry Tupolev Tu-95 letia vo formácii nad Červeným námestím v Moskve počas nácviku vojenskej prehliadky na Deň víťazstva v stredu 7. mája 2014. Foto: TASR/AP

Späť z okraja

Kým atlantickí komentátori hovoria o „stále agresívnejšom správaní“ Vladimíra Putina a pomenovanie „ruská agresia“ zaviedli do bežného jazyka, málokto z nich sa zastavil ujasniť si, čo bolo stavebným kameňom tejto nebezpečnej situácie.

Ako opakovane poznamenávajú Číňania, ukrajinská kríza nespadla z neba. Slogan májového stretnutia ministrov obrany NATO v Bruseli bol „odrádzanie a dialóg“, ale dôraz bol položený viac na to prvé ako druhé. Varšavský summit NATO v júli 2016 pravdepodobne potvrdí, že „ruská agresia“, avanturizmus Iránu, čínske územné požiadavkyblízkovýchodná nestabilita predstavujú pre USA a ich spojencov hrozbu.

Rusko je nepochybne ťažkým partnerom, ale v niektorých z najnaliehavejších problémov našej doby vrátane Sýrie bola ruská analýza správna. Zdieľať

Namiesto nalievania ďalšieho oleja do ohňa, ktorému už teraz hrozí, že sa dostane mimo kontroly, by bolo rozumnejšie začať diplomatický proces. NATO trvá na tom, že sa nemôže robiť „obchod ako zvyčajne“, kým sa plne neimplementujú záväzky z Minska, avšak niektoré z najdôležitejších ustanovení musí splniť Ukrajina. Čiže Rusko a s ním aj mier v Európe sú držaní ako rukojemníci niekoľkými ukrajinskými radikálmi, ktorí blokujú akékoľvek kroky smerom k voľbám na Donbase a k stanoveniu decentralizačných ústavných reforiem.

Shirreff vo svojej knihe pripúšťa, že v Rusku rastie obava z rozširovania základní NATO okolo jeho hraníc, napriek tomu ich presadzuje ešte viac. Rusko je kontinentálnou veľmocou vyzbrojenou najväčším arzenálom nukleárnych zbraní na svete. Ambícia dospieť k vojenskej prevahe Západu je jednoducho nedosiahnuteľná.

Vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN 28. septembra 2015 sa Putin obrátil na Západ, zhrnul neúspešné vojenské intervencie, ktoré zničili krajiny a destabilizovali celé regióny, a spýtal sa: „Uvedomujete si teraz, čo ste spravili?“ Rusko je nepochybne ťažkým partnerom, ale v niektorých z najnaliehavejších problémov našej doby vrátane Sýrie bola ruská analýza správna.

Dohodu ponúknutú v roku 2012, podľa ktorej by sýrsky prezident Baššár al-Asad odstúpil, ale sekulárny režim v Damasku by zostal zachovaný, Západ rázne zamietol, lebo predpokladal, že Asad čoskoro padne a k moci sa dostanú „umiernení“. Výsledkom boli roky občianskej vojny, ktorá dnes prerástla do utečeneckej krízy ohrozujúcej Európu ako celok.

Katastrofa

Bola by to vojna, ktorá by ukončila všetky vojny, lebo by tu už nezostal nikto, kto by proti niekomu bojoval. Dôraz sa teraz musí klásť na jej odvrátenie. Zdieľať

Je zbytočné špekulovať, ako by vojna medzi Ruskom a atlantickým spoločenstvom vyzerala alebo ako by sa začala. Bola by to vojna, ktorá by ukončila všetky vojny, lebo by tu už nezostal nikto, kto by proti niekomu bojoval. Dôraz sa teraz musí klásť na odvrátenie takéhoto zničujúceho scenára, čo si na všetkých stranách vyžaduje poctivé uznanie predošlých chýb a začatie nového a reálnejšieho procesu rokovania.

Nekonečné predlžovanie sankcií a rétorika násilia a obetných baránkov vytvára atmosféru, v ktorej sa aj malý incident môže vymknúť kontrole. Naša generácia má povinnosť zabezpečiť, aby sa to nikdy nestalo.

Richard Sakwa
Autor je profesor ruskej a európskej politiky na Univerzite v Kente vo Veľkej Británii.

Pôvodný text vyšiel v magazíne The Conversation, preložil L. Obšitník.

The Conversation

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo