Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2016

Vyšla nová publikácia - Stručný katolícky teologický slovník

Nové encyklopedické dielo - Stručný katolícky teologický slovník, ktoré je prvým svojho druhu v slovenskej literatúre, predstavili na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Tento medzinárodný projekt vznikol na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity (TU). Na tvorbe slovníka, ktorý má 1034 strán, spolupracovalo 50 autorov z univerzít a vysokoškolských pracovísk v Trnave, Bratislave, Ružomberku, Prešove, Varšave a Ríme (Gregoriánska univerzita a Pápežský orientálny inštitút).

Nová publikácia vychádza v jezuitskom nakladateľstve Dobrá kniha. Stručný katolícky teologický slovník (SKTS) obsahuje základné heslá z filozofie, ktoré tvoria kostru štúdia na teologických fakultách. Sú v ňom aj heslá o významných prúdoch kresťanskej filozofie a ich kľúčových osobnostiach. Obsahuje takisto heslá z oblasti biblickej, fundamentálnej, systematickej, morálnej a spirituálnej teológie s dôrazom na tradíciu, liturgiku či kánonické právo.

V novom slovníku sú spracované aj pojmy z oblasti východnej tradície, a to najmä slovanských cirkví východného obradu, ktoré majú svoj pendant aj v latinskej teologickej tradícii.

Stručný katolícky teologický slovník je výstupom z grantového projektu VEGA Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý riešiteľský kolektív ukončil ešte v roku 2011. Finalizačné, editorské a apretačné práce SKTS sa uskutočnili na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity (TU) v Bratislave a v nakladateľstve Dobrá kniha v Trnave pod vedením slovenského biblistu Jána Ďuricu zo Spoločnosti Ježišovej.

Kultúrno-historické poslanie nového katolíckeho slovníka vychádza zo skutočností moderného chápania teológie po Druhom Vatikánskom koncile, informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave.
 

Inzercia

Odporúčame

Pravdepodobnosť brexitu je podľa Fica veľmi vysoká

Pravdepodobnosť brexitu je podľa Fica veľmi vysoká

"Európa bez ohľadu na to, ako dopadne referendum vo Veľkej Británii 23. júna, bude úplne iná," skonštatoval Fico. Aj keď by Briti povedali, že zostávajú v únii, došlo by podľa neho k realizácii zmluvy medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.