Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2016

Bývalého egyptského prezidenta Mursího odsúdili na doživotie

Bývalému egyptskému prezidentovi Muhammadovi Mursímu uložil súd doživotný trest odňatia slobody za to, že počas jeho pôsobenia vo funkcii boli Kataru vyzradené štátne tajomstvá.

O vynesení rozsudku nad Mursím a ďalšími obžalovanými informujú svetové agentúry.

Trestný súd v Káhire zároveň potvrdil predbežné rozsudky smrti nad šiestimi obžalovanými v danej kauze vrátane dvoch pracovníkov televíznej siete al-Džazíra, ktoré vyniesol ešte v máji, uviedla agentúra DPA. Mursího, ktorého zosadila v roku 2013 armáda, podľa DPA odsúdili na "dve samostatné" doživotia. V súlade s egyptským právom to znamená najviac 25 rokov, okrem toho si však má exprezident odpykať ďalší 15-ročný trest za iné zločiny.

Mursího už dávnejšie odsúdili na smrť v súvislosti s hromadným útekom väzňov počas ľudového povstania v roku 2011, proti tomuto rozsudku sa však odvolal. Podanie odvolania je možné aj po dnešných verdiktoch.

Podľa súdu obžalovaní ohrozili národnú bezpečnosť Egypta, keď poskytli tajné informácie Kataru, ktorý je kľúčovým spojencom Mursího hnutia Moslimské bratstvo. Egyptská vláda po zosadení Mursího vyhlásila Moslimské bratstvo za teroristickú organizáciu a obvinila ho z podnecovania islamistického povstania.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.