Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2016

Jana Nečasová bola opäť uznaná za nevinnú

Obvodný súd pre Prahu 1 zbavil dnes Janu Nečasovú (Nagyovú) obžaloby zo zneužitia Vojenského spravodajstva. Bez trestu odišli aj traja obžalovaní vojenskí dôstojníci. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Súd rozhodol rovnako ako vlani, keď sa proti rozsudku odvolal prokurátor a prípad následne vrátil odvolací mestský súd. Rozsudok nie je právoplatný.
      

Štvorici hrozilo za zneužitie právomoci až päťročné väzenie. Prokurátor vo štvrtok navrhol rovnaké tresty ako vlani v máji: 3,5 roka väzenia pre Nečasová, pre Milana Kovandu tri roky a desať mesiacov, pre Ondreja Páleníka 3,5 roka a Janovi Pohůnkovi tri roky a štyri mesiace.
      

Podľa vyšetrovateľov v roku 2012 nechala Nagyová vďaka kontaktom v rozviedke sledovať manželku vtedajšieho premiéra a svojho milenca Petra Nečasa (ODS) Radku. Obžaloba tvrdí, že mala ľúbostný motív a zháňala kompromitujúce materiály, aby Nečasa donútila rozviesť sa.
      

Obžalovaní to odmietajú - napríklad Nečasovej obhajca Eduard Bruna povedal, že milenci boli už niekoľko rokov na rozvode dohodnutí. Nečas a obžalovaní vojaci tvrdia, že akcia bola preverovaním hrozby týkajúcej sa rodiny vtedajšieho premiéra. Nečas ako svedok tvrdil, že o podozreniach sám s rozviedkou rokoval.
      

Aféru odštartoval policajný zásah na úrade vlády v júni 2013, Nečasov kabinet neskôr padol a expremiér sa s Nagyovou oženil.
      

Pretože na hlavnom pojednávaní sa okrem iného riešili informácie v režime utajenia, napríklad sa rozoberali postupy rozviedky, sudkyňa Helena Králová pri výsluchoch svedkov často posielala verejnosť zo súdnej siene na chodbu.
      

Sprísnený režim hlavné pojednávanie preťahoval, pretože z rokovania nesmie existovať záznam na dátovom nosiči, takže jednotlivé prehovory zapisovateľka zaznamenávala postupne na písacom stroji.

Inzercia

Odporúčame

Finančný výbor zamestnanca FS pre kauzu Bašternák nevypočul

Finančný výbor zamestnanca FS pre kauzu Bašternák nevypočul

Finančný výbor parlamentu dnes nevypočul zamestnanca finančnej správy (FS) Ondreja Čurillu, ktorý je bývalým zástupcom riaditeľa jej kriminálneho úradu. Mimoriadne zasadnutie výboru iniciovali opoziční poslanci za SaS a OĽaNO-NOVA pre kauzu Bašternák. Koaliční poslanci nepozvanie Čurillu zdôvodnili rozporom s rokovacím poriadkom a ústavou.

Denník Svet kresťanstva