Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. február 2024, 09:14

Úmrtie

Vo veku 96 rokov zomrel skladateľ a muzikológ Ladislav Burlas

Vo veku 96 rokov zomrel skladateľ a muzikológ Ladislav Burlas

Ladislav Burlas na snímke z roka 2011. Foto: TASR/František Kolář

Komponoval symfonickú hudbu, skladby pre sólové husle, hudbu pre zbor a orchester či skladby pre detské zbory. Je autorom hudobnej verzie štátnej hymny Slovenskej republiky.

Včera vo veku 96 rokov zomrel skladateľ a muzikológ Ladislav Burlas. Potvrdili to z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Ladislav Burlas sa narodil tretieho apríla 1927 v Trnave. Študoval hudobnú vedu na filozofickej fakulte UK, v štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Navštevoval i hodiny kompozície v triede Alexandra Moyzesa.

Na začiatku svojej kariéry sa prezentoval ako hudobný historik prácou Hudba na Slovensku v 17. storočí, neskôr sa prepracoval k Novej hudbe a akcentoval obohacovanie národného štýlu, zbaveného izolácie. Osobitne sa zaujímal o klasifikáciu hudobnej teórie ako vedeckej disciplíny.

Docentom hudobnej teórie sa stal v roku 1966. Do roku 1974 bol riaditeľom Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied, po jeho zrušení až do roku 1988 bol vedúcim sekcie hudobnej vedy Umenovedného ústavu SAV. Vedeckú hodnosť DrSc. získal v roku 1985 a za profesora pre odbor hudobné umenie ho menovali v roku 1993.

Burlas sa venoval aj pedagogickej činnosti, bol členom vedeckých rád vysokých škôl a iných odborných grémií. Vo funkcii dekana Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici pôsobil v rokoch 2001 až 2005.

Čestný titul doctor honoris causa udelila muzikológovi v roku 2007 Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Prezident Ivan Gašparovič udelil v roku 2008 Ladislavovi Burlasovi Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska.

Hudobný skladateľ a muzikológ v roku 2011 dostal spolu s režisérom Jozefom Bednárikom aj Cenu Pavla Struassa. Ocenenie pomenované po lekárovi, filozofovi a humanistovi Pavlovi Straussovi každoročne udeľuje Kulturologická spoločnosť, katedra kulturológie a Filozofická fakulta UKF v Nitre.

Komponoval symfonickú hudbu, hudobné skladby pre sólové husle, ale aj hudbu pre zbor a orchester či skladby pre detské zbory. Je tiež autorom hudobnej verzie štátnej hymny Slovenskej republiky, ktorá vznikla po rozdelení Československa. Napísal viac ako 150 muzikologických prác, vedeckých monografií, štúdií, vysokoškolských textov, článkov a esejí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.