Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. február 2024, 11:18

Kauza čurillovci

Nové rozhodnutie krajského súdu nerieši zákonnosť konania Šutaja Eštoka

Nové rozhodnutie krajského súdu nerieši zákonnosť konania Šutaja Eštoka

Matúš Šutaj Eštok a Ján Čurilla. Foto: TASR/Postoj

Senát súdu rozhodnutím z 25. januára potvrdil predošlé uznesenie Mestského súdu Bratislava IV o tom, že v prípade môže rozhodovať jedine správny súd.

Krajský súd v Bratislave potvrdil zamietnutie návrhu na neodkladné opatrenie v prípade policajta Róberta Magulu a Jána Čurillu, ktorí boli postavení mimo služby. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva vnútra s tým, že voči tomuto rozhodnutiu nie je prípustný riadny opravný prostriedok.

Šutaj Eštok po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu.

Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Senát krajského súdu svojím rozhodnutím z 25. januára potvrdil predošlé uznesenie Mestského súdu Bratislava IV. „Veríme, že aj v ostatných obdobných prípadoch budú rozhodnutia v prospech ministerstva vnútra a bude zachovaný princíp právnej istoty,“ dodali z rezortu vnútra.

Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka uvedené znamená, že ministerstvo v danom prípade konalo v súlade so zákonom. To odmieta Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý upozornil, že bratislavský krajský súd iba „potvrdil rozhodnutie prvostupňového súdu, že v daných prípadoch nemôže o neodkladnom opatrení rozhodovať civilný súd. Teda o tom, či ministerstvo vnútra postupovalo a rozhodlo zákonne, môže rozhodovať jedine správny súd.“

ČO ZNAMENÁ ROZHODNUTIE KRAJSKÉHO SÚDU V PRÍPADE CHRÁNENÝCH POLICAJTOV ❓ ⚠️ Včera sa snažili médiá vysvetliť význam...

Uverejnil používateľ Úrad na ochranu oznamovateľov Streda 7. februára 2024 Zdieľať

Šutaj Eštok po verdikte tiež uviedol, že argumentácia stíhaných vyšetrovateľov a ich advokáta sa ukázala ako predčasná a účelová.

Minister zdôraznil, že postavenie niekoľkých príslušníkov Policajného zboru mimo služby nemalo žiadnu súvislosť s poskytnutím statusu chráneného oznamovateľa. „Krajský súd Bratislava tiež konštatoval, že zákonnosť personálneho rozkazu, ktorý bol vydaný ministerstvom vnútra, nie je možné riešiť v civilnom sporovom konaní, pretože by išlo o neprípustný zásah do výkonu právomoci orgánov výkonnej moci,“ podotkol.

Inzercia

Právny zástupca oboch policajtov Peter Kubina rozhodnutia súdu rešpektuje, ale nesúhlasí s nimi. „Preto proti týmto rozhodnutiam v najbližších dňoch podáme dovolanie. Toto dovolanie bude odôvodnené porušením práva na spravodlivý proces, konkrétne vo forme odopretia súdnej ochrany,“ ozrejmil na sociálnej sieti.

„Ak by mal tento záver platiť, znamenalo by to, že podstatná časť zamestnancov štátu v služobnom pomere (policajti, hasiči, finančná správa, zbor väzenskej a justičnej stráže) v skutočnosti nemá k dispozícii neodkladnú právnu ochranu oznamovateľa protispoločenskej činnosti napriek tomu, že ju týmto ľuďom výslovne priznáva zákon aj smernica EÚ,“ dodal.

Vysvetlil, že pre dotknutých policajtov to znamená, že nateraz ostávajú mimo služby.

Opozičný poslanec Juraj Krúpa z SaS je napriek rozhodnutiu krajského súdu presvedčený, že Šutaj Eštok konal v prípade postavenia vyšetrovateľov mimo služby v rozpore so zákonom.

„Nasvedčujú tomu aj ďalšie neodkladné rozhodnutia, ktoré zas dali za pravdu iným vyšetrovateľom,“ skonštatoval v súvislosti s rozhodnutiami krajského súdu v prípade dvoch vyšetrovateľov.

Zároveň hovorí o zarážajúcej situácii, keď v polovici prípadov rozhodol súd v prospech tých, ktorí sa obrátili na súd, a druhej polovici v neprospech. Pýta sa, kde je princíp právnej istoty.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.