Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2016

Správa o zabití šéfa ISIS bola vraj falošnou propagandou

Vyhlásenie o úmrtí vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího, ktoré sa dnes rozšírilo po internete, bolo pravdepodobne digitálne upravené a falošné.

Napísal to britský internetový denník The Independent.

"Abú Bakra Baghdádího zabili pri náletoch koalície na Rakku v piaty deň ramadánu," uvádzalo sa v údajnom vyhlásení agentúry Amak, ktoré citoval v pondelok portál tureckého konzervatívneho denníka Yeni Šafak (Nový úsvit). Baghdádí mal zahynúť pri leteckých útokoch koalície v Sýrii, ako údajne informoval agentúru Amak samotný IS.

Amak, tzv. oficiálna tlačová agentúra IS, prostredníctvom ktorej sa táto organizácia prihlásila aj k masakre v Orlande, však podľa The Independent žiadne vyhlásenie v tomto duchu nezverejnila.

Turecké, iránske, iracké ale aj ruské médiá sa podľa The Independent nechali oklamať digitálne upraveným obrázkom, ktorý mal pôsobiť ako mediálne vyhlásenie IS.

Správu o Baghdádího smrti prevzali aj arabské a britské médiá, jej obsah však bol rýchlo spochybnený. Konkurenčné weby dokonca tvrdili, že al-Baghdádího zranili pri leteckom útoku na jeho konvoj v Iraku.

Hovorca amerického centrálneho velenie, ktoré koordinuje letecké útoky v Iraku a Sýrii pre The Independent uviedol, že o medializovanej správe vie, nemôže k nej však poskytnúť žiadne informácie.

Letecký útok na samozvaného kalifa sa nespomína ani v spravodajskom bulletine rozhlasu IS al-Baján.

Falošné správy o úmrtí Baghdádího sa šíria sporadicky v období, keď sa IS snaží udržať si svoje obsadené územia v Sýrii a Iraku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.