Irán vyvinul pre ruskú armádu nové bezpilotné lietadlo Šáhid-107. Ide o útočný a prieskumný dron, informovala britská televízna stanica Sky News s odvolaním sa na nemenovaný bezpečnostný zdroj.
Nový dron podľa tohto zdroja patrí k modelovej rade Šáhid-101 s chvostom v tvare písmena V. Dĺžka dronu je asi dva a pol metra, rozpätie krídel tri metre. Predpokladá sa, že sa dá vypustiť z vozidla a jeho odhadovaný dolet je približne 1500 kilometrov.
Má byť vybavený vysielačom na vysielanie videosignálu v reálnom čase. Z toho sa dá usudzovať, že by sa mohol použiť na identifikáciu cieľov na ukrajinskej frontovej línii, aby ich mohli zasiahnuť iné drony alebo zbraňové systémy.

Podľa ukrajinského prezidenta sa Putin nezastaví na Ukrajine a napadne aj ďalších susedov, pokiaľ spojenci nezjednotia svoje sily a nezastavia ho.
Zdroj ďalej tvrdí, že iránski a ruskí špecialisti testovali nový dron spolu s modelom Šáhid-136 na leteckej základni v strednom Iráne. Irán mal ruskej armáde ponúknuť niekoľko nových dronov za viac ako dva milióny dolárov.
Zdroj Sky News na Ukrajine uviedol, že tvrdenie o vývoji nového dronu je s najväčšou pravdepodobnosťou pravdivé. „Máme veľké obavy z možných dodávok spomínaných dronov,“ uviedol.
Rusko sa podľa neho veľmi spolieha na iránske drony a neustále ich modernizuje. Okrem iného sa ich snaží zrýchliť, aby prinútili ukrajinskú armádu používať drahšie systémy protivzdušnej obrany.
Ruská armáda v súčasnosti používa pri útokoch na územie Ukrajiny kamikadze drony iránskej výroby Šáhid-131 a Šáhid-136 (v Rusku boli premenované na Geran-1 a Geran-2). Začali sa vyrábať aj priamo v Rusku, v Tatárskej republike. Denník The Washington Post vlani v auguste napísal, že do leta 2025 sa tam má vyrobiť viac ako 6000 dronov.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.