Expremiéri to vyhlásili počas spoločnej kampane v Severnom Írsku, informuje stanica BBC. Podľa nich odchod z únie môže opäť otvoriť otázku nezávislosti Škótska a podkopať dlhodobo budovanú stabilitu v Severnom Írsku.
Major podotkol, že prípadné referendum o nezávislosti Škótska v podmienkach Británie mimo EÚ by sa mohlo skončiť inak, než tomu bolo v roku 2014.
Expremiér zároveň argumentoval, že zahlasovanie v prospech opustenia EÚ by predstavovalo riziko destabilizácie "komplikovaného ústavného riešenia" v Severnom Írsku a išlo by v tejto súvislosti o "historickú chybu".
Blair mu zakontroval, že odchod krajiny z EÚ by negatívne ovplyvnil prosperitu a politické dohody Severného Írska.
Severoírske strany sú ohľadom členstva Británie v únii rozdelené: kým Demokratická unionistická strana (DUP) na čele so severoírskou premiérkou Arlene Fosterovou podporuje odchod z únie, republikánska strana Sinn Féin a iné vyjadrujú podporu zotrvaniu Británie v európskom spoločenstve.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.