Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. február 2010

REPORTÁŽ: Na štarte k druhému

Sneh bol hádam všade. Na Záhorí ešte prednedávnom hlásili nepriechodné cesty. Fúka nepríjemný vietor. Teplota maximálne okolo nuly. Skupinka mladých kráča smerom k Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, kde tuhne krv v žilách. Nie však od strachu. Má sa tu konať púť zaľúbených. V poradí už t...

Sneh bol hádam všade. Na Záhorí ešte prednedávnom hlásili nepriechodné cesty. Fúka nepríjemný vietor. Teplota maximálne okolo nuly. Skupinka mladých kráča smerom k Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, kde tuhne krv v žilách. Nie však od strachu. Má sa tu konať púť zaľúbených. V poradí už tretia.

V piatok krátko po piatej vchádzame do areálu šaštínskej baziliky, ktorú majú pod správou saleziáni don Bosca. Na studenej chodbe pri vrátnici sedia štyria dobrovoľníci, ktorí čakajú na príchod putujúcich párov. Nezávidíme im. V tej zime. Organizátori boli už pred samotnou púťou prekvapení, koľko sa ich prihlásilo. Okrem jedenásťčlenného organizačného tímu zabezpečovalo hladký priebeh púte 50 dobrovoľníkov. Krátko po našom príchode sa začína registračné miesto plniť mladými, ktorí sa ponáhľajú zaregistrovať a ubytovať.

„Asi mi nie je dobre,“ konštatuje jeden z pomocníkov. Na našu otázku, čo má na starosti, hovorí, že on je taký chlapec pre všetko. Prehodil s nami pár slov a utekal na WC. Bol evidentne bledý. Neskôr sme sa dozvedeli, že púť zaľúbených bola ohrozená. Zo štvrtka na piatok totiž nútene odišlo domov 40 študentov z gymnázia, ktoré sa nachádza v areáli baziliky. Dôvodom bola črevná viróza. Počas celého programu sme však už o žiadnej nákaze či nevoľnosti nepočuli.

Singles zoznamka

V priestoroch divadelnej miestnosti je pre pútnikov pripravená čajovňa, kde sa môžu zohriať teplým čajom. Pri týchto teplotách padne vhod. V kúte je umiestnená nástenka, ktorá patrí singláčom. Teda tým, čo prišli na púť bez partnera, respektíve ešte nie sú zaľúbení. Môžu na ňu napísať niečo o sebe a druhí im odpisujú prostredníctvom papierikov. Za tri dni sa však frekvencia veľmi nemenila. Priznala to aj členka organizačného tímu. „Nástenka bola zameraná na to, aby medzi sebou singles vytvorili užšie spoločenstvo,“ hovorí Marianna Šarpatakyová. Do uší sa jej dostalo, že nápad to bol dobrý, len sa to nejako nedotiahlo do konca. „Do budúcnosti sa budeme snažiť vychytať chyby z tohto roka,“ dodala.

Rodinnejšie

Počas troch dní sa na púti premlelo okolo 300 mladých. V porovnaní s minulým rokom je to o čosi menej. Správca baziliky a farár Jozef Zachar si myslí, že mladí sa zľakli zimy. „Hoci je tu o niečo menej ľudí, atmosféra je lepšia ako vlani. Dnes sa to akoby zjednocovalo do jednej rodiny,“ vysvetľuje. Myšlienka púte zaľúbených sa skrsla v jeho hlave a dvoch mladých Martina a Lýdii Ližičiarovcov. Do budúcnosti však rozmýšľajú nad zmenou. Kvôli zime uvažujú o možnosti presunúť púť na leto.

Na studenej chodbe stretáme mladý párik. Michal a Anežka sú na púti prvýkrát. S programom sú spokojní. „Každý si tu nájde, čo chce,“ hovorí Anežka. Na otázku, prečo sa rozhodli stráviť víkend práve tu, sa Michal s Anežkou zhodli, že ich sem priviedlo hľadanie odpovedí. „Pred týždňom som mal pár otázok ohľadom vzťahu a hneď na niekoľko z nich som dostal odpovede v úvodnej kázni,“ vysvetľuje Michal. „Uvedomili sme si, že aj iní ľudia prechádzajú problémami ako my,“ doplňuje Anežka. Lúčime sa s nimi a vchádzame do čajovne. V jednom z kútov sedí pár z Českej republiky. „Sme radi, že sme tu. No zároveň sklamaní z toho, že sa to u nás málo propaguje,“ začína svoje rozprávanie Marek. Spolu s Terezou študujú na univerzite v Olomouci. U nich sa takéto akcie vôbec neorganizujú a málo bola spropagovaná aj táto. „Prišlo by určite aj viac párov minimálne z Moravy. Veď Šaštín je blízko pri hraniciach,“ dodávajú. Oni samotní sa o tejto akcii dozvedeli náhodne. Marianna Šarpatakyová však oponuje, že info o púti poslali na Českú biskupskú konferenciu a do Českej tlačovej agentúry. Organizátorov samotných však milo prekvapilo, že niekto z Čiech prišiel.

Zavretí v jaskyni

„Nech zdvihnú ruku tí, čo sú spolu mesiac.... pol roka.... rok... dva...“ Postupne sa dvíhajú ruky. Niektorí hrdo, iní nesmelo. Do vyhriateho stanu vošli manželia Jakub a Gabriela Rybárovci. On bývalý punker. Ona dievča s príveskom Ducha Svätého na krku. V začiatkoch sa nezhodli takmer na ničom. „Prišla som k nemu na návštevu a on ma nechal sedieť doma so svokrou, zatiaľ čo on išiel hrať hokej,“ začala rozprávať Gabika. No ťahalo ich k sebe a vyšlo to. Okrem vzájomnej tolerancie a obetavosti však potrebovali ešte čosi. Fungujúcu komunikáciu. A o tom prišli porozprávať do Šaštína. Mnohé ich rady zneli vtipne.

Najmä tip od Gabiky pre dievčatá, aby dovolili svojim budúcim manželom zavrieť sa na chvíľu „do jaskyne“ po príchode z práce. Ich vysvetlenie? „Keď som prišiel domov, ešte som mal hlavu plnú vecí z roboty. A Gabika už na mňa spustila, čo sa dialo celý deň doma s deťmi... Nedokázal som ju hneď vnímať. Potreboval som nejaký čas, aby som sa „prepol“ na to, že som doma,“ povedal Jakub. „Možno to bude znieť smiešne, ale u nás je takouto nedobytnou jaskyňou vécko,“ dodala Gabika. Užitočnosť ich rád pravdepodobne mladí naplno docenia, až keď si sami overia váhu obrúčky. Zatiaľ sme sa aspoň pobavili.

Inzercia

Náročná, ale „taky i krásná“

Svedectvá dlhoročných manželských párov oslovujú ich poslucháčov asi najviac. Padli priznania o silnej hádke či pocite vyhorenia. Pre zaľúbencov zatiaľ vec nepredstaviteľná. No priniesli aj povzbudenie či rady, ako to prekonať. Zídu sa.

Silným momentom je sobotná omša. Počas homílie káže hosťujúci český kňaz a zároveň šéf Sekcie pre mládež pri českej obdobe KBS Vít Zatloukal. Chlapík s okuliarmi ako Harry Potter a so zvláštnym úsmevom nad ryšavou bradou na prvý pohľad zaujal. Nepočul svedectvá manželov. Nevedel, čo hovorili pred ním. Napriek tomu akoby nadviazal na veci, ktoré odzneli pred omšou. „Láska je náročná. Ale taky i krásná,“ usmieva sa na prítomných. „Aj mne sa občas stane, že som zamilovaný. A nielen do Pána Boha. No je to len cit, pocit. Láska je spojená so zodpovednosťou,“ pozerá na prítomných spopod okrúhlych okuliarov.

Po trefnej kázni k oltáru kráča chlapec so svojím dievčaťom. Obaja držia v ruke zapálenú sviecu. On modrú, ona červenú. V druhej ruke stískajú dlaň svojej polovičky. Nasleduje vrchol celej púte – predsavzatie párov žiť čistý vzťah. Po vyslovení formulky predsavzatia mladý pár zapáli pred oltárom bielu sviecu z ohňa tých svojich. Na znak súhlasu ostatné páry v bazilike povedali amen.

XXL realita

Organizátori si možno ani neuvedomili, ako to vypáli. Svedectvá manželov nasledované výzvami k zodpovednej láske kontinuálne doplnilo rúcanie neistých istôt v XXL podobe. Paľo Danko z tanečného divadla ATak predviedol zaľúbencom emotívne vstúpenie o pochybnostiach, ich bludnom kruhu a oslobodení sa. Danko sa priznal, že predstavenie XXL je akousi výpoveďou o období, ktoré prežíval po rozchode. „Pochybnosti sa vytvárajú na miestach, na ktorých by ste ich nečakali. A takým miestom môže byť aj vzťah,“ povedal pred vystúpením.
Celú púť vystihol vladyka Milan Chautur, košický eparcha, ktorý celebroval nedeľnú omšu: „Zamilovanosť je štart k druhému. Láska nasleduje až potom, keď si uvedomíme, že nik z nás nie je ideálny a napriek tomu nám stojí za obetu.“

Andrea Šalková, Marek Mačica
Foto: autori

Z Púte zaľúbených vám Postoy.sk prinesie aj fotoreportáž.

Poznámka: V pôvodnom texte sme mylne uviedli, že organizátori uvažovali o zrušení púte z dôvodu virózy a že na gymnázium prišiel hygienik. Za chyby sa ospravedlňujeme.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Amerika prichýlila nemeckých záškolákov

Amerika prichýlila nemeckých záškolákov

Evanjelický pár chcel svoje deti vyučovať doma, no nemecká legislatíva im to zakázala. Preto požiadali o azyl v zámorí. Američania im ho s veľkou pompou udelili a škandál bol na svete. Po dvoch rokoch naťahovačiek s nemeckými súdmi sa Uwe a Hannelore Romeikeovci so svojimi piatimi deťmi zbalili a od...

Vlčie kasíno v koži baránka

Vlčie kasíno v koži baránka

Malo to byť verejné prerokovanie urbanistickej štúdie. Bolo, ale so značnou odchýlkou: plánované "prerokovanie" sa zmenilo na búrlivú debatu, v ktorej sa Petržalčania so zdravým sedliackym rozumom postavili zoči-voči arogancii peňazí. Stávkové kancelárie by mohli nechať ľudí tipovať, či sa Metropoli...

Sledovať televízne debaty politikov?

Sledovať televízne debaty politikov?

Je podľa Vás užitočné sledovať televízne debaty politikov? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti. Vincent Vattai, konateľ BMW Tempus Group: Človeka by mali vo všeobecnosti zaujímať záležitosti, ktoré sa týkajú politiky najmä v krajine, v ktorej žije. Občan má volebné právo a televízne rel...