Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 12:21

Nezamestnanosť sa vyvíja v súlade s očakávaniami, hodnotí analytik

Nezamestnanosť sa vyvíja v súlade s očakávaniami, hodnotí analytik

Graf: Štatistický úrad SR

Medziročný rast priemernej mzdy bol podľa Mateja Horňáka asi o percento nižší oproti očakávaniam. Reálne mzdy preto mierne klesli, aj keď sa už čakal ich mierny nárast.

Nezamestnanosť na Slovensku sa vyvíja v súlade s očakávaniami, rast miezd za nimi, naopak, mierne zaostal. V reakcii na aktuálne údaje o trhu práce za tretí štvrťrok, ktoré zverejnil štatistický úrad, to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Miera nezamestnanosti podľa štatistikov mierne vzrástla na 5,9 percenta, oproti predchádzajúcemu štvrťroku to bolo viac o 0,2 percentuálneho bodu. Nominálne mzdy medziročne vzrástli o 8,3 percenta, reálne mzdy v dôsledku inflácie ešte ostali v medziročnom poklese o 0,6 percenta.

„Nezamestnanosť sa tak vyvíja v súlade s očakávaniami. Na trh pribúdajú noví absolventi a zároveň dochádza k spomaleniu ekonomickej aktivity, o čom svedčí aj nárast sezónne očistených čísel o počte ľudí bez práce,“ priblížil analytik.

Upozornil, že až takmer dve tretiny alebo 104-tisíc osôb tvoria dlhodobo nezamestnaní. Necelá tretina nepracuje dokonca dlhšie ako štyri roky.

Inzercia

„Ide teda o výraznú stratu potenciálu na slovenskom trhu práce. Ľudia dlhodobo bez práce strácajú pracovné návyky a skúsenosti, čím sa ich zamestnávanie stáva čoraz komplikovanejšie. Firmám tým rastú finančné aj časové náklady potrebné na získanie a zapracovanie nového zamestnanca z tejto skupiny,“ vysvetlil Horňák.

Medziročný rast priemernej nominálnej mzdy bol podľa neho asi o percento nižší oproti očakávaniam. Reálne mzdy preto mierne klesli, aj keď sa už čakal ich mierny nárast.

„Predpokladáme, že rast nominálnych miezd bude ešte akcelerovať v závere tohto roka. Medziročný rast predpokladáme na úrovni cez deväť percent, aj celoročný priemer by potom mohol skončiť na podobnej úrovni,“ avizoval analytik.

Mzdové požiadavky zamestnancov sú podľa neho motivované doterajším poklesom kúpyschopnosti, ktorý chcú nárastom platov postupne vykrývať. „Zamestnancom nahráva aj napätá situácia na trhu práce, keďže nezamestnanosť ostáva nízka a firmy bojujú s dlhodobým nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov,“ doplnil Horňák.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Ukrajina je na pomoc Západu odkázaná a túto pomoc by sme im mali ďalej poskytovať, pretože ak by sa Putin presadil, bol by to precedens, ktorý by povzbudil každú krajinu, ktorá má územné nároky voči svojim susedom,“ hovorí pri druhom výročí ruskej invázii na Ukrajinu Lukáš Krivošík. Slovenskí obdivovatelia Putina by si podľa neho mali uvedomiť, že ľudský život v Rusku nemá hodnotu. Jozef Majchrák dodáva, že aj zo slovenského pohľadu je dôležité, aby ruská armáda bola čo najďalej od Užhorodu. Aj preto pokladá pomoc Západu Ukrajine za dôležitú.

pred 6 hodinami

Český spevák Tomáš Klus pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zverejnil pieseň s názvom Prestupnik. „Zatím malej drží, třikrát sláva. Zatím ještě nečte rudý práva. Zatím můžem dělat co se dá dá dá. Třeba probrat souseda...,“ spieva s narážkou na Slovensko. Pár dní po začiatku vojny zložil Klus pieseň s názvom Ukrajino, ktorá bola poctou jej vojakom a obyvateľom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.