Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 10:45

Bitcoin prekonal hranicu 40-tisíc dolárov

Rizikovejšie investície a iné aktíva citlivé na úrokové sadzby, ako je zlato, v uplynulých týždňoch tiež prudko vzrástli.

Najznámejšia digitálna mena bitcoin dnes po prvý raz v tomto roku prekonala hranicu 40-tisíc dolárov. Podporili ju vyhliadky na znižovanie úrokových sadzieb v USA a očakávania spojené so schválením bitcoinových fondov obchodovaných na burze v USA.

Najväčšia kryptomena na svete dosiahla v pondelok hodnotu 41 522 dolárov, čo je najviac od apríla 2022. Od polovice októbra stúpla hodnota bitcoinu zhruba o 50 percent a od začiatku roka vzrástla takmer o 150 percent. Podľa analytikov sa zdá, že vlaňajšie minimum na úrovni 16-tisíc dolárov za bitcoin bolo pravdepodobne jeho dno, aj keď prípadné zvraty nemožno vylúčiť.

Rizikovejšie investície a iné aktíva citlivé na úrokové sadzby, ako je zlato, v uplynulých týždňoch tiež prudko vzrástli. Trhy stavili na to, že americký Federálny rezervný systém USA ukončil zvyšovanie úrokových sadzieb a začiatkom roka 2024 ich začne znižovať.

Aj cena druhej najväčšej kryptomeny ether v pondelok dosiahla jedenapolročné maximum 2253 dolárov. Napriek posilneniu však bitcoin aj ether zostávajú výrazne pod svojimi rekordnými maximami z roku 2021, keď bol bitcoin na úrovni 60-tisíc dolárov a ether 4000 dolárov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami
pred hodinou

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 4 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.