Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 14:28

EÚ mešká so záväzkom dodať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície

Krajiny Únie zatiaľ Kyjevu dodali iba 300-tisíc delostreleckých nábojov. Nemecký minister obrany nedávno povedal, že stanovenú dohodu sa pravdepodobne nepodarí splniť.

Európska únia mešká so svojím prísľubom dodať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície do marca 2024. Uviedol to predseda Európskej rady Charles Michel.

Krajiny EÚ zatiaľ Kyjevu dodali iba 300-tisíc delostreleckých nábojov. Splnenie tohto sľubu je podľa Michela výzvou. „Pracujeme na tom, aby sme na Ukrajinu dostali milión kusov delostreleckej munície... Bude to trvať trochu dlhšie, ako sme dúfali, ale stane sa to,“ dodal.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius nedávno povedal, že stanovenú dohodu sa EÚ pravdepodobne nepodarí splniť. Šéf diplomacie Únie Josep Borrell však trvá na tom, že európsky obranný priemysel je schopný vyrobiť sľúbený počet nábojov do budúceho marca.

Nové záväzky EÚ týkajúce sa vojenskej pomoci pre Ukrajinu v posledných mesiacoch stagnovali, keďže sa euroblok snaží posilniť kapacity na výrobu zbraní. „Všetci vieme, že potrebujeme urobiť viac – viac rakiet, viac munície, viac systémov protivzdušnej obrany – a rýchlejšie,“ uviedol Michel. „Je to povinnosť, povinnosť voči ukrajinskému ľudu, ale aj voči našim občanom. Tým, že chránime Ukrajinu, chránime sami seba,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.