Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 13:57

Napriek inflácii nedostalo zvýšený plat 40 percent zamestnancov

Takmer polovici respondentov prieskumu zvýšili zamestnávatelia plat do 100 eur mesačne v hrubom. Desatina si prilepšila o 300 eur a viac.

Tento rok nedostalo 40 percent zamestnancov zvýšený plat, a to aj napriek inflácii a zvýšeným nákladom. Tretina pracovníkov, ktorí dostali zvýšený plat, očakávala výraznejší nárast príjmu. Vyplýva to z prieskumu portálu Platy.sk, na ktorý upozornila spoločnosť Profesia.

Takmer polovici respondentov zvýšili zamestnávatelia plat do 100 eur mesačne v hrubom. Desatina si prilepšila o 300 eur a viac.

S výškou platu je spokojných 15 percent opýtaných, ktorým sa výplata zvýšila. Spoločnosti si podľa Profesie kritickú situáciu uvedomovali, keďže u dvoch tretín pracujúcich zvýšili platy firmy z vlastnej iniciatívy.

Viac ako štvrtina ľudí, ktorí sú ohrození vyššími cenami tovarov a služieb, vo firme ostala, no má finančné problémy. Pri deviatich percentách z tejto skupiny rovnaká suma výplaty nespôsobila problémy. O zvýšenie platu v dohľadnom čase chce požiadať 20 percent respondentov s nízkymi mzdami, 28 percent opýtaných so strednými mzdami a 21 percent ľudí s vysokými mzdami.

Najviac zamestnancov, ktorým zvýšili plat, pracuje v oblasti bezpečnosti a ochrany. Vyjadrili sa tak tri štvrtiny respondentov z tohto sektora. Nasledovali bankovníctvo, školstvo a vzdelávanie a ľudské zdroje.

Na opačnom konci boli zamestnanci z oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Takmer dve tretiny z nich dostávali rovnakú výplatu ako minulý rok.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 6 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.