Lídri Kanady a Európskej únie zopakovali rozhodnú podporu Ukrajine v jej boji proti Rusku. Ottawa tiež oznámila novú vojenskú pomoc pre Kyjev. "Budeme pri Ukrajine stáť tak dlho, ako to bude potrebné," uvádza sa v spoločnom vyhlásení zo summitu EÚ – Kanada v kanadskom meste St. John's.
Obe strany tiež uviedli, že "budú pracovať na riešení okamžitých vojenských a obranných potrieb Ukrajiny a zabezpečia jej potrebné dlhodobé bezpečnostné záväzky".
Na summite sa zúčastnili kanadský premiér Justin Trudeau, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Trudeau oznámil, že Kanada poskytne Ukrajine 11-tisíc strelných zbraní a deväť miliónov nábojov. Ottawa od začiatku ruskej invázie prisľúbila Kyjevu vojenskú pomoc za celkovo 1,8 miliardy amerických dolárov.
Šéfka eurokomisie vyzdvihla Kanadu za jej podporu pre Ukrajinu. "Boli ste na strane Ukrajiny už pred ruskou agresiou," povedala von der Leyenová. Poukázala na kanadské programy zamerané na výcvik ukrajinskej armády a tvrdila, že boli kľúčovými v boji proti Rusom.
EÚ dosiaľ podľa predsedníčky eurokomisie vycvičila 30-tisíc ukrajinských vojakov, cieľom je ich vycvičiť 40-tisíc. Únia tiež čoskoro zverejní, čo plánuje urobiť s ruským majetkom, ktorý zhabala v reakcii na inváziu.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.