Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2023, 17:51

Kysučan dostal za extrémizmus 16 mesiacov väzenia

Muž sa k časti spáchaných skutkov priznal. V minulosti už bol potrestaný za to, že zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus 16-mesačný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR, ktorý zmiernil pôvodne uložený trest Špecializovaným trestným súdom o štyri mesiace. TASR to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Odvolací súd rozhodoval na podklade odvolaní prokurátora a obžalovaného. Kúrňavu uznal za vinného z pokračovacieho prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd v reálnom súbehu s prečinom prechovávania extrémistického materiálu.

Okrem 16-mesačného trestu väzenia mu uložil aj trest prepadnutia vecí. „A síce trička a rúška s extrémistickou tematikou a dvoch kusov mobilných telefónov, v ktorých obžalovaný D. K. prechovával extrémistické materiály v podobe grafických, zvukových a textových súborov,“ priblížila hovorkyňa.

Vo zvyšnej časti súd Kúrňavu spod obžaloby oslobodil, „čím napravil procesné pochybenie samosudkyne Špecializovaného trestného súdu, ktorá o predmetných skutkoch procesne správnym spôsobom nerozhodla, ale ich len vypustila z opisu skutkovej vety výroku napadnutého rozsudku“.

Kúrňava sa k časti spáchaných skutkov priznal na hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu. V minulosti už bol za extrémizmus právoplatne potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Na dvor prezidentky Zuzany Čaputovej v Pezinku sa v nočných hodinách vlámala neznáma žena. Preskočila plot a dostala sa na pozemok domu, v ktorom býva hlava štátu aj s rodinou. Hovorca prezidentky Martin Strižinec uviedol, že zasiahla ochranka, ktorá ženu spacifikovala. Prezidentka a jej rodina sú v poriadku. O incidente informuje TV Markíza.

pred hodinou

Slovenská tenistka Rebecca Šramková sa prebojovala do finále kvalifikácie na turnaji WTA v Indian Wells. V noci zdolala šiestu nasadenú Yaninu Wickmayerovú z Belgicka hladko 6:0 a 6:1. V súboji o postup do hlavnej súťaže ju čaká Jessika Ponchetová z Francúzska. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Spočiatku lokálne zamračené nízkou oblačnosťou alebo hmla, najmä na východe. Denná teplota 11 až 18 stupňov. Prevažne južný vietor do 25 km/h. (shmu)

pred 12 hodinami

„V dnešnom svete učiť tradičným technológiám až do tejto miery je veľmi náročné,“ hovorí cukrár Rudolf Wagner. „Tak ako sme my mali tendenciu modernizovať otcove postupy, takisto aj moje deti majú tendenciu modernizovať naše, teda jeho postupy. Mal som ďaleko po štyridsiatke, keď som si uvedomil, že ak chcem robiť kvalitné veci, modernizácia nie je vždy dobré riešenie.“ Prečítajte si rozhovor o podnikaní v rodinnej firme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.