Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 17:34

V Taliansku sa skončil megaproces s členmi ’Ndranghety, odsúdili vyše 200 ľudí

V Taliansku sa skončil megaproces s členmi ’Ndranghety, odsúdili vyše 200 ľudí

Foto: TASR/AP

Pred súd sa postavilo celkovo 338 obvinených. Obžaloba požadovala celkovo viac ako 4700 rokov odňatia slobody. Vynášanie verdiktu v špeciálne zriadenej súdnej sieni trvalo hodinu a 40 minút.

Taliansky súd v rámci rozsiahleho procesu s členmi kalábrijskej mafie ’Ndrangheta vyniesli verdikty nad viac ako 200 osobami vrátane dvoch mafiánskych bossov a bývalého poslanca parlamentu Giancarla Pittelliho.

Pittelliho, ktorý v parlamente zastupoval konzervatívnu stranu Forza Italia (FI), odsúdili na 11 rokov väzenia za tajné dohody s mafiou a poskytovanie informácií. Tresty odňatia slobody za členstvo v zločineckej organizácii vymerali aj viacerým bývalým policajtom a niekdajšiemu členovi regionálneho zastupiteľstva.

Proces s členmi ’Ndranghety sa zameral predovšetkým na klan Mancusovcov. Dvoch miestnych bosov Saveria Razionaleho a Domenica Bonavotu odsúdili na 30 rokov väzenia.

Išlo o rozsudky vynesené v procese s viac ako 330 domnelými členmi a pomocníkmi ’Ndranghety. Proces sa začal v januári 2021 v meste Lamezia Terme v juhotalianskom regióne Kalábria. Obžalovaní čelili obvineniam z vraždy, členstva v zločineckej organizácii, obchodovania s drogami, prania špinavých peňazí či korumpovania štátnych úradníkov.

Pred súd sa postavilo celkovo 338 obvinených. Súd v mnohých prípadoch akceptoval tresty navrhnuté obžalobou, ktorá požadovala celkovo viac ako 4700 rokov odňatia slobody. Vynášanie verdiktu v špeciálne zriadenej súdnej sieni trvalo hodinu a 40 minút.

V Taliansku takto naposledy súdili stovky mafiánov v procese v roku 1986. Prebiehal v Palerme s členmi sicílskej organizácie Cosa Nostra a je považovaný za zlomový v boji proti tejto skupine, ktorej úpadok predznamenal.

’Ndrangheta pochádza z regiónu Kalábria. Má povesť jedného z najväčších a najmocnejších zločineckých syndikátov na svete. V Taliansku nahradila sicílsku mafiu Cosa Nostra a rozšírila sa do Európy i zvyšku sveta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.