Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 11:55

Znalosť angličtiny vo svete

Slováci sa umiestnili na 18. mieste, najlepší v angličtine sú Košičania

Slováci sa umiestnili na 18. mieste, najlepší v angličtine sú Košičania

Na archívnej snímke Big Ben v Londýne. Foto: TASR/AP

Lepšie ako Slováci dopadli Poliaci aj Maďari, Čechov sme predbehli. V celosvetovom rebríčku vedú Holanďania, na druhé miesto sa dostal Singapur a za ním nasleduje Rakúsko. Zo Slovenska sú na tom najhoršie v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji.

Vyplýva to z prieskumu EF English Proficiency Index 2023, ktorý každoročne realizuje vzdelávacia organizácia EF Education First. Slovensko sa v ňom umiestnilo na 18. mieste.

Na prieskume sa zúčastnilo 2,2 milióna ľudí zo 113 krajín, pre ktorých angličtina nie je rodným jazykom. V rebríčku vedú Holanďania, na druhé miesto sa dostal Singapur a za ním nasleduje Rakúsko. Slovensko pritom patrí medzi krajiny s vysokou úrovňou ovládania angličtiny, vyplýva z prieskumu.

„Vysoká úroveň odbornosti angličtiny, ktorú v prieskume Slováci dosiahli, hovorí o tom, že si v tomto jazyku vedia prečítať noviny, rozumejú televíznym programom a nemajú problém pripraviť pracovnú prezentáciu po anglicky,“ uviedla country manažérka EF Education First Monika Barboráková.

Obyvatelia východného Slovenska, predovšetkým mesta Košice, majú zo Slovákov najlepšie znalosti anglického jazyka. Najhoršie je na tom Banskobystrický a Trenčiansky kraj.

Mladí ľudia vo veku od 21 do 25 rokov hovoria po anglicky na Slovensku najlepšie a sú jedinou vekovou skupinou, ktorá sa oproti minulému roku zlepšila. Napriek rastu znalosti angličtiny v posledných 12 rokoch sa Slováci oproti výsledkom z minulého a predminulého roka zhoršili. Lepšie sú na tom Poliaci aj Maďari, horšie opätovne dopadli Česi.

V prieskume sa tento rok ešte viac prehĺbil rozdiel medzi pohlaviami. Znalosť angličtiny sa u mužov zlepšuje, no u žien klesá. „Tento stav môže byť spôsobený zaujatosťou vzdelávacích systémov alebo nerovnakým prístupom, ktorý zažívajú ženy v mnohých štátoch. Rozdiel medzi pohlaviami však nie je vo svete rovnomerný – v 63 krajinách sú muži a ženy v angličtine na rovnakej úrovni alebo sa k nej približujú,“ vysvetlila Barboráková.

Z analýzy regiónov sveta vyplýva, že vo východnej Ázii sa úroveň ovládania angličtiny znižovala štyri roky po sebe, pričom tento rok sa jej pokles zrýchlil v Japonsku a Číne.

Na Blízkom východe stagnuje úroveň angličtiny, zatiaľ čo v Južnej Amerike pretrváva zlepšovanie, s výnimkou klesajúcej úrovne znalosti v Mexiku a pomalšieho tempa v Brazílii. V Afrike je znalosť angličtiny zväčša stabilná, no Tunisko a Alžírsko sa výrazne zlepšujú.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 07:07

Nový Zéland zakáže mobilné telefóny v školách

Oznámil to konzervatívny premiér Christopher Luxon. Jeho vláda sa takto snaží zlepšiť klesajúcu úroveň gramotnosti detí. Novozélandské školy sa kedysi pýšili vysokým hodnotením gramotnosti, ktorá patrila k najlepším na svete, ale úroveň čítania a písania sa zhoršila do bodu, keď už podľa niektorých výskumníkov nastala učebná „kríza“.

01. december 2023, 06:27

Počasie: Dnes bude prevažne zamračené, hmlisto. Na mnohých miestach sneženie. V južnej polovici postupne dážď alebo mrznúci dážď s tvorbou poľadovice. Denná teplota -1 až 4 stupne Celzia. (shmú)

30. november 2023, 21:52

Lotyšsko ratifikovalo Istanbulský dohovor. Odsúhlasili ho len poslanci stredoľavicovej vlády, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Vláda pridala k dokumentu vysvetľujúcu prílohu, v ktorej zdôrazňuje, že pojem rod uvádzaný v dohovore nevyžaduje zmenu chápania tohto termínu v právnom ani vo vzdelávacom systéme krajiny. (tasr)

30. november 2023, 21:16

Vladimir Putin bude mať 14. decembra po ročnej prestávke tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, na ktorej bude odpovedať na otázky občanov a novinárov. Vlani sa prvýkrát za uplynulých desať rokov nekonala. Predpokladá sa, že Putin sa chcel vyhnúť otázkam novinárov v čase, keď ruská armáda utrpela opakované porážky vo vojne proti Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.