Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 09:50

Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na prvej Veľkej cene Las Vegas

Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na prvej Veľkej cene Las Vegas

Max Verstappen. Foto: TASR/AP

Istý trojnásobný majster sveta dosiahol 18. víťazstvo v sezóne, 53. v kariére a šieste po sebe.

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na historicky prvej Veľkej cene Las Vegas, predposledných 21. pretekoch sezóny F1. Na druhom mieste prišiel do cieľa Monačan Charles Leclerc na Ferrari, ktorý sa v poslednom kole dostal pred napokon tretieho v poradí Mexičana Sergia Pereza z Red Bullu.

Ten mal napriek nezvládnutému záveru dôvod na spokojnosť, keďže v celkovom hodnotení dosiahol istotu druhého miesta.

Istý trojnásobný majster sveta dosiahol 18. víťazstvo v sezóne, 53. v kariére a šieste po sebe. Verstappen, ktorý odštartoval z druhého miesta, krátko po štarte vytlačil Leclerca mimo trate a dostal sa na líderskú pozíciu. Za nimi došlo k viacerým menším kolíziám a v ich dôsledku bol aktivovaný virtuálny safety car.

Vo štvrtom kole sa preteky skončili pre Norrisa, ktorý v zákrute stratil kontrolu nad monopostom a vrazil do bariéry. Na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo, po reštarte sa Verstappen držal na čele. Za incident s Leclercom v úvodnom kole dostal 5-sekundovú penalizáciu, ktorú si neskôr odpykal v boxoch. V 16. kole si Leclerc vzal späť požičané a dostal sa pred Verstappena. Ten mal v 25. kole menšiu kolíziu s Russellom, no obaja pokračovali.

Na trať opäť vyšlo safety car a jeho prítomnosť viacerí využili na návštevu boxov. Na výjazde z nich takmer kolidovali Stroll s Verstappenom.

Po 30. kole bol na čele Leclerc, ale doplatil na nie ideálne zahriate pneumatiky a v 32. kole ho predbehol Perez. Jeho líderská pozícia však nemala dlhé trvanie a Monačan ho v 35. kole prekvapil efektným manévrom. Mexičan krátko na to stratil pozíciu po ataku Verstappena, ktorý mal rýchlosť a dostal aj pred Leclerca.

Holanďan si bez problémov postrážil prvenstvo a v závere to vyzeralo na double Red Bullu. Leclerc si však v poslednom kole zopakoval manéver na Pereza a zabezpečil si cenné 2. miesto. Do konca sezóny 2023 ostávajú už len preteky v Abú Zabí, ktoré sú na programe o týždeň 26. novembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.