Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2016

Turecko navrhuje USA spoločnú vojenskú operáciu, ale bez účasti Kurdov

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu navrhol USA podniknúť v Sýrii spoločnú operáciu s cieľom pripraviť tak dobytie mesta Rakka, ktoré je hlavným mestom kalifátu vyhláseného v Sýrii Islamským štátom

Informoval o tom dnes denník Türkiye, ktorý sa odvolal na ministrovo vyhlásenie zo schôdzky s novinármi v Antalyi.

Tento variant operácie Čavušoglu navrhol ako alternatívu k spolupráci jednotiek USA s kurdskými polovojenskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktorých Ankara označuje za teroristov.

Čavušoglu v tejto súvislosti pripomenul, že nielen USA, ale aj Rusko "považuje YPG za partnera".

Podľa tureckého ministra spolupráca s "inou teroristickou organizáciou pod zámienkou, že sýrsky režim môže Rakku obsadiť skôr, je z každého pohľadu nesprávna". "Bohužiaľ, Amerika začala s YPG veľmi nebezpečnú spoluprácu. My sme ich na to upozorňovali," dodal šéf tureckej diplomacie.

Čavušoglu pripomenul, že Turecko i USA majú jednotky osobitného určenia a "ak spojíme svoje sily, potom vytvoríme druhý front, vyčistíme" oblasť južne od Džarablúsu a tak zabezpečíme prístup k Rakke".

Minister na margo návrhu adresovaného Spojeným štátom vysvetlil, že pri tureckých hraniciach so Sýriou, v oblasti vzdialenej 98 kilometrov od mesta Efríné, narazila sýrska opozícia na problémy a jej postup k mestu Džarablús sa zastavil. Opozičné sily tam nemajú dostatočnú podporu a začínajú ustupovať. Práve preto minister navrhol otvoriť v tejto oblasti druhý front, a to aj s účasťou USA. Vyzval, aby sa neskôr k Turecku a USA pripojili aj Británia, Francúzsko či Nemecko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.