Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2016

V Južnom Sudáne pochovali slovenskú misionárku Veroniku Ráckovú

Sestru Veroniku Ráckovú pochovali v piatok 27. mája 2016 na farskom cintoríne sv. Jozefa Lutaya v Yei v Južnom Sudáne. „Jej telo tak zostáva navždy so zemou a s ľuďmi, ktorým slúžila celým srdcom i životom,“ uvádza webstránka Misijnej kongregácie služobníc Ducha.

V Južnom Sudáne pochovali slovenskú misionárku Veroniku Ráckovú

tkkbs

„Na konci roku 2013, keď v Južnom Sudáne nanovo vypukla občianska vojna, sestra Veronika takto odpovedala na otázku, prečo sa rozhodla zostať v krajine: „Pretože Ježišova cesta bola dôsledná. Neopustil ľudí alebo miesto, keď nastali ťažkosti. Ako Ježišova učeníčka nasledujem ho v sile Ducha Svätého. Nemôžem opustiť ľudí Južného Sudánu, pretože ich milujem.“ Zostávame v nádeji, že telo sestry Veroniky, teraz už pochované, sa stane semenom mieru a zmierenia – semenom, ktoré vyrastie a bude prekvitať v krajine a medzi ľudom jej milovaného Južného Sudánu,“ píše sa na webstránke worldssps.org.

Veronika Terézia Rácková, ktorá pôsobila ako lekárka v Južnom Sudáne, zomrela 20. mája 2016 v nemocnici v Keni. Pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V pondelok 16. mája 2016 sa jej auto hodinu po polnoci stalo terčom streľby ozbrojencov. Vracala sa domov po odvoze pacienta do inej nemocnice. Pri útoku ju postrelili. Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky tzv. „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Hoci absolvovala sériu operácií v miestnej nemocnici v Južnom Sudáne a v Keni, zraneniam podľahla.

Sestra Veronika Terézia Rácková zomrela vo veku 58 rokov. Narodila sa 8. januára 1958 v Bánove v okrese Nové Zámky. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a lekársky titul získala na Karlovej univerzite v Prahe. Po roku lekárskej praxe začala rehoľnú formáciu v Ríme, v ktorej neskôr pokračovala v Nemecku. Rehoľné sľuby zložila v roku 1989. Sestra Veronika pôsobila okrem Slovenska v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane a napokon v Južnom Sudáne.
 

Inzercia

Odporúčame

Nebo nad Dubovou dnes zaplnia lietadlá, vrtuľníky i stíhacie lietadlá

Nebo nad Dubovou dnes zaplnia lietadlá, vrtuľníky i stíhacie lietadlá

Nebo nad obcou Dubová dnes zaplnia vrtuľníky, ultraľahké lietadlá, vírniky i stíhacie lietadlá. Na miestnom letisku sa totiž od 9.00 do 16.00 h bude konať Letecký deň Dubová 2016, na ktorom sa predstaví aj svetoznámy maďarský akrobat Zoltán Veres, vládny špeciál Tupolev TU-154 i stíhačky MIG 29.

Dnes sa začína už tretí ročník Dní energie na Slovensku

Dnes sa začína už tretí ročník Dní energie na Slovensku

Aj tohto roku prináša portál Energie pre Vás možnosť spoznať "zelené" technológie, dozvedieť sa viac o lacnejšej a ekologickejšej jazde na zemný plyn (CNG), či úsporách energie cez zatepľovanie bytových domov. TASR o tom informoval analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.