Ozbrojené sily majú prvú ženu v generálskej hodnosti

Celkovo tvoria ženy 13,8 percenta celkového stavu, čo je 1800 vojačiek.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky majú historicky prvú ženu v generálskej hodnosti. Koncom októbra sa ňou stala Beáta Hanušniaková. Celkovo tvoria ženy 13,8 percenta celkového stavu, čo je 1800 vojačiek. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

„Ženy pôsobia viac-menej rovnomerne vo všetkých útvaroch Ozbrojených síl, najčastejšie sú zastúpené v štáboch útvarov, zdravotníctve a logistike, ale aj v bojových jednotkách,“ priblížil rezort. Na otázku, či sú ženy na niektoré pozície menej alebo viac vhodné, odpovedal, že vhodnosť uchádzačov o štátnu službu posudzujú individuálne, bez ohľadu na pohlavie.

V Ozbrojených silách pôsobia aj ďalšie tri plukovníčky, teda ženy s hodnosťou, ktorá predchádza generálskej. „Menovanie do generálskej hodnosti je podmienené dosiahnutím potrebného vzdelania, ako aj uvoľnením tabuľkových miest generála, na ktoré by daný plukovník mohol byť po zvážení aj ostatných faktorov ustanovený,“ vysvetlilo ministerstvo.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Ozbrojené sily Slovenskej republiky ozbrojené sily Beáta Hanušniaková
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 7 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 10 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť