Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2023, 07:33

Turecko po útoku v Ankare vykonalo nálety na kurdské ciele v severnom Iraku

Erdoganova vláda plánuje vytvoriť 30-kilometrovú bezpečnostnú zónu na turecko-sýrskej hranici s cieľom chrániť južnú hranicu Turecka pred útokmi.

Turecké vzdušné sily včera na severe susedného Iraku zničili približne 20 údajných cieľov Strany kurdských pracujúcich (PKK) vrátane úkrytov a skladov. PKK, ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa predtým prihlásila k zodpovednosti za samovražedný bombový útok v centre Ankary.

Dvaja atentátnici včera útočili v centre Ankary v blízkosti sídla tureckého parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou. Pri útoku utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti.

"Skupina príslušníkov našej Nesmrteľnej brigády vykonala akt sebaobetovania namierený voči tureckému ministerstvu vnútra," uviedla PKK pre s ňou spriaznenú kurdskú tlačovú agentúru ANF. Dodala, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

Samovražedný útok v Ankare sa odohral niekoľko hodín pred zasadnutím tureckého parlamentu po trojmesačnej letnej prestávke. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predniesol pred parlamentom svoj prejav, v ktorom útok označil za posledný útok terorizmu.

"Darebáci, ktorí sa zamerali na pokoj a bezpečnosť (tureckých) občanov, nemohli dosiahnuť svoje ciele a nikdy ich nedosiahnu," povedal Erdogan. Zopakoval, že jeho vláda plánuje vytvoriť 30-kilometrovú bezpečnú zónu na turecko-sýrskej hranici s cieľom chrániť južnú hranicu Turecka pred útokmi.

Útok v Ankare dôrazne odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. "NATO je s Tureckom solidárne v boji proti terorizmu," uviedol v príspevku na platforme X a zraneným policajtom zaželal rýchle zotavenie.

Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.