Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 10:29

Parkovanie na chodníkoch je odo dneška obmedzené

Autá nemôžu na chodníku parkovať ani pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra, pokiaľ to neumožní dopravné značenie.

S motorovým vozidlom už nemožno zaparkovať na chodníku, pokiaľ to neumožňuje dopravné značenie. Skončilo sa prechodné obdobie, počas ktorého mohli vodiči áut parkovať podľa pravidiel, ktoré platili pred nadobudnutím účinnosti novely zákona o cestnej premávke z marca 2022.

Novela zákona o cestnej premávke zaviedla celoplošný zákaz parkovania motorových vozidiel na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest. Autá tak nemôžu parkovať na chodníku ani pri zachovaní voľného priestoru 1,5 metra, pokiaľ to neumožní dopravné značenie. Výnimku majú len bicykle, motocykle a elektrické kolobežky.

Nová úprava cestného zákona je účinná už vyše roka. Do včera však platilo prechodné obdobie, ktoré umožňovalo parkovať na chodníku podľa predošlých pravidiel. Táto úprava mala zabezpečiť samosprávam dostatok času, aby mohli vyriešiť nedostatok parkovacích miest a pripraviť sa na zavedenie takzvanej chodníkovej novely.

K obmedzeniu parkovania na chodníkoch sa samosprávy postavili rôzne. Niektoré, ako napríklad hlavné mesto Bratislava, sa rozhodli označiť chodníky v niektorých lokalitách dopravným značením, a tak parkovanie na nich zlegalizovať. Iné zase plánujú zjednosmerniť niektoré ulice či zaviesť regulované parkovanie.

Na dodržiavanie zákona budú dohliadať hliadky mestskej polície. Mestá a obce v súvislosti so zavedením novej legislatívy očakávajú zvýšený nápor na prácu policajtov. V prípade porušenia zákazu parkovania na chodníkoch hrozí majiteľom vozidiel pokuta, v mnohých mestách však chcú policajti prípadné priestupky v prvé dni riešiť dohovorom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 15:19

Slovenská futbalová reprezentácia zarobila postupom na ME 2024 v Nemecku 9,25 milióna eur. O výške prémií informovala Európska futbalová únia pred dnešným žrebom finálového turnaja. Za víťazstvo v skupinovej fáze si navyše môže každý tím prilepšiť o milión eur, v prípade remízy bude bohatší o 500-tisíc eur. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.