Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 21:40

Deväť krajín južnej Európy volá po riešení migrácie v krajinách pôvodu

Lídri sa zhodli, že Európa musí riešiť migráciu komplexne a udržateľne. EÚ sa tiež musí sústrediť na krajiny, z ktorých migranti prichádzajú, a pracovať na tom, aby z nich vôbec neodišli.

Európska únia musí vynaložiť väčšie úsilie pri riešení migrácie v krajinách pôvodu a tranzitu, vyhlásili po summite skupiny EuroMed 9 na Malte lídri deviatich krajín Stredomoria a južnej Európy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Vedúci predstavitelia Cypru, Francúzska, Grécka, Chorvátska, Malty, Portugalska, Slovinska a Talianska a zástupca Španielska v spoločnom vyhlásení uviedli, že Európa musí riešiť migráciu komplexne a udržateľne. EÚ sa podľa nich musí sústrediť na krajiny, z ktorých migranti prichádzajú, a pracovať na tom, aby z nich vôbec neodišli.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou na Malte uviedla, že "aspoň na papieri" vidí vôľu spoločne konať.

Členské štáty EÚ vo štvrtok rokovali o nových pravidlách zameraných proti nelegálnej migrácii, no nedosiahli dohodu. Eurokomisárka pre vnútorné záležitostí Ylva Johanssonová však vyhlásila, že nejestvujú zásadné prekážky a k schváleniu by malo dôjsť v priebehu nasledujúcich dní.

Nový Pakt o migrácii a azyle by podľa AFP v prípade schválenia mohol zmierniť tlak na krajiny ako Taliansko a Grécko tým, že by niektorých prichádzajúcich migrantov premiestnili do iných členských štátov.

Masové príchody migrantov z Afriky na grécke ostrovy či taliansky ostrov Lampedusa podnietili európske štáty prehodnotiť súčasné migračné pravidlá.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.