Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 08:16

Ešte dnes sa dá získať hlasovací preukaz

V deň volieb musí volič po príchode do volebnej miestnosti preukázať komisii svoju totožnosť občianskym preukazom a predložiť hlasovací preukaz.

Hlasovací preukaz na voľbu mimo trvalého bydliska sa dá vybaviť osobne ešte dnes v úradných hodinách obce. Treba oň požiadať obec, v ktorej má volič trvalý pobyt. Hlasovať sa s ním dá kdekoľvek na Slovensku.

Obec vydá voličovi hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba. Obec nevydá hlasovací preukaz voličovi, ktorý požiadal o voľbu poštou. Výnimkou je situácia, ak volič zruší registráciu o voľbu poštou v prípade, že zásielka s materiálmi na hlasovanie bola na ministerstvo vnútra vrátená z cudziny späť ako nedoručiteľná.

V deň volieb musí volič po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť občianskym preukazom a predložiť hlasovací preukaz. Ten mu okrsková volebná komisia odoberie a pripojí ho k zoznamu voličov.

Hlasovací preukaz sa vydá voličovi len raz, pri prípadnej strate mu obec nový nevydá. Ak už raz volič hlasovací preukaz dostal, nemôže bez neho voliť ani v mieste svojho bydliska.

Predčasné parlamentné voľby budú zajtra. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 h. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

„Stále platí moja ponuka - ak vláda ustúpi od svojich zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa funkcie špeciálneho prokurátora," píše na facebooku Daniel Lipšic. „Zachovanie tejto výnimočnej inštitúcie musí byť vždy doležitejšie, ako akákoľvek funkcia. Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je, a nesmie byť, založený na jednej osobe."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.