Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2023, 16:31

Pokles miezd a nárast nezamestnaných

Pri vyrovnanom rozpočte by sa slovenská ekonomika prepadla o 6,5 percenta

Pri vyrovnanom rozpočte by sa slovenská ekonomika prepadla o 6,5 percenta

Minister financií Michal Horváth a premiér Ľudovít Ódor. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Štát by v prípade vyrovnaného rozpočtu musel znížiť svoje výdavky približne o 7 percent hrubého domáceho produktu.

Ak by bol budúcoročný štátny rozpočet vyrovnaný, ekonomika by sa prepadla takmer o 6,5 %. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo ministerstvo financií.

Septembrová makroprognóza obsahuje simuláciu ďalšieho vývoja ekonomiky. Štát by v prípade vyrovnaného rozpočtu musel znížiť svoje výdavky približne o 7 % hrubého domáceho produktu. Malo by to podľa rezortu financií negatívny vplyv na životnú úroveň.

Vláda odborníkov však navrhla postupnú konsolidáciu. Ak by k nej došlo, HDP by v roku 2024 posilnilo o 0,5 % a v ďalších rokoch by sa ekonomický rast pohyboval medzi jedným a dvoma percentami. Vo verejnom sektore by boli reálne mzdy pod tlakom, v súkromnom by sa však ďalej zvyšovali. Došlo by aj k miernemu zvýšeniu nezamestnanosti.

V prípade postupnej konsolidácie by tak na rozdiel od vyrovnaného rozpočtu nedošlo k recesii ekonomiky. Rezort financií upozornil na to, že v budúcom rozpočte by sa malo zohľadniť konsolidačné úsilie v optimálnej miere 5 % HDP.

Miera zadlženia by sa tak zastabilizovala pod hranicou 60 % (55,9 %) do roku 2026. Výsledkom by bolo aj zníženie deficitu a zachovaný zdravý ekonomický rast.

Slovenská ekonomika v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu zvoľní a HDP v roku 2023 stúpne o 1,3 %. Trh práce zostane podľa rezortu financií odolný a s poklesom inflácie a dočerpaním európskych fondov v druhej polovici roka 2023 majú zamestnancom reálne mzdy stúpnuť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 21:00
28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 19:25

Snaha zvýšiť podiel opakovane použiteľných obalov môže viesť k vyššej ekologickej záťaži. Opakovateľne použiteľné obaly musia byť z odolného materiálu, aby viacnásobné použitie zvládli. V prípade ak ide o obaly potravín, tie musia zároveň spĺňať hygienické štandardy. Teda musia sa nielen opätovne zvážať k producentom, ale aj následne čistiť a umývať. To sú náklady na palivá, energie a vodu. Viac v texte Erika Potockého.

28. november 2023, 17:40

O odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka by poslanci mohli hlasovať zajtra o 11.00 h. Termín závisí aj od počtu poslancov prihlásených do rozpravy ústne. Dnešné rokovanie by malo trvať do 19.00 h. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.