Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
27. september 2023, 13:00

Prieskum AKO

PS je tesne pred Smerom. Rastú OĽaNO aj Demokrati

Doteraz vedúci Smer zaznamenal pokles.

Tri dni pred voľbami sa Progresívne Slovensko dostalo na prvé miesto v prieskume agentúry AKO pre TV JOJ s 18 percentami. V tesnom závese je druhý Smer, ktorý by volilo 17,7 percenta respondentov. 

Šéf AKO upozorňuje, že vzhľadom na interval spoľahlivosti dosiahli prvé dve strany viac-menej rovnaký výsledok.

Preferencie PS sa oproti poslednému prieskumu z polovice septembra takmer nepohli. Smer zaznamenal pokles o 1,7 percentuálneho bodu. 

Za vedúcou dvojkou nasleduje Hlas, ktorý sa udržal na 15 percentách. „Ako by nejakým spôsobom už nenaštartoval dobiehanie lídrov,“ komentoval Hřích výsledok strany Petra Pellegriniho. 

Výrazne vzrástla koalícia OĽaNO, Za ľudí, KÚ. Zo siedmich percent stúpla na 9,4 percenta. Hřích zdôraznil, že zber dát prebiehal do utorka 26. septembra. Zachytil tak časť predvolebných debát, konflikt Igora Matoviča s Robertom Kaliňákom či spor lídra OĽaNO s Richardom Sulíkom.

„OĽaNO v minulých prieskumoch balansovalo na hranici sedem percent. Zdá sa, že posledné dva týždne situáciu zmenili a je na relatívne bezpečnom mieste,“ povedal. 

Po kauze s Matovičom sa SaS drží na rovnakých preferenciách ako v polovici septembra. Nemenia sa ani preferencie KDH, SNS a Republiky, ktoré sa pohybujú na hranici zvoliteľnosti. 

Pred bránami parlamentu sú Demokrati. Strana expremiéra Eduarda Hegera však vzrástla o 0,8 percentuálneho bodu.

Inzercia

Rozdelenie mandátov:

  • PS – 30
  • Smer – 30
  • Hlas – 25
  • OĽaNO – 16
  • SaS – 12
  • KDH – 10
  • SNS – 10
  • Republika – 9
  • Sme rodina – 8

Podľa rozdelenia kresiel v parlamente by Smer, Hlas a SNS získali 65 mandátov. Koalíciu by nedokázali zložiť ani s Republikou, s ktorou by mali 74 kresiel. 

Koalícia PS, SaS, KDH a Sme rodina by mala len 60 poslancov. V prípade pridania OĽaNO by mala tesnú väčšinu.

Vláda zložená zo strán PS, Hlas, SaS, KDH a Sme rodina by mala v parlamente väčšinu 85 poslancov. Bez hnutia Borisa Kollára by mali 77 mandátov. 

Čítajte tiež
Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

03. december 2015, 07:26

Smer-SD zablokoval aj 4. pokus opozície rokovať o korupčnej kauze Pandur

Poslanci vládnej strany Smer-SD ani po štvrtý raz za sebou neumožnili, aby sa na pôde Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť rokovalo o medzinárodnej korupčnej kauze Pandur. Kým v prvých dvoch prípadoch nebol výbor uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov Smeru-SD a časti opozície, pri treťom pokuse prišli všetci 13 členovia, ale poslanci vládnej strany, ktorí majú väčšinu, za program rokovania nezahlasovali. Tento scenár sa opakoval aj včera.

03. december 2015, 07:14

Parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov M. Mamojku a J. Laššákovú

Plénum Národnej rady SR včera v tajnej voľbe zvolilo poslancov Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku (obaja Smer-SD) za kandidátov na ústavných sudcov. Z tejto dvojice by mal nového ústavného sudcu vybrať prezident Andrej Kiska. Koncom februára 2016 totiž uplynie funkčné obdobie ústavného sudcu Ľubomíra Dobríka. Laššáková získala 70 hlasov od 104 poslancov prítomných na voľbe, Mamojka 79. Výsledky oznámili v závere 13. rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.