Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 19:40

Estónsko a Nemecko rozširujú spoluprácu pri obrane a dodávkach munície Ukrajine

Ministri obrany hovorili tiež o spoločnej iniciatíve na výstavbu poľných nemocníc dodávaných na Ukrajinu.

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou, uviedli predstavitelia oboch krajín. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

"Som veľmi, veľmi, potešený, že sa Estónsko práve rozhodlo pripojiť k nemeckej rámcovej zmluve o munícii," uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorý v Tallinne rokoval s estónskym náprotivkom Hannom Pevkurom. To podľa Pistoriusa obrannému priemyslu umožní zvýšiť výrobnú kapacitu, čo je dôležité pre všetkých. "Každý deň sa presviedčame, že munícia je a zostane rozhodujúcim činiteľom pre schopnosť Ukrajiny odolávať," povedal.

Pevkur uviedol, že do obrany je potrebné investovať čerstvé finančné prostriedky s cieľom zabezpečiť viac munície. "Musíme veriť, že priemysel je pripravený vyrábať viac, a potom môžeme aj viac nakupovať," povedal. Pripomenul aj Estónskom iniciovaný program Európskej únie na dodanie milióna kusov delostreleckej munície na Ukrajinu.

Nemecko a Estónsko, ktoré sú členskými krajinami EÚ a NATO, už predtým rozšírili svoju spoluprácu v oblasti zbrojenia. Estónsko spolu so susedným Lotyšskom v septembri podpísalo s nemeckou spoločnosťou Diehl Defence rámcovú dohodu o nákupe systémov protivzdušnej obrany IRIS-T.

Pistorius a Pevkur hovorili tiež o spoločnej iniciatíve na výstavbu poľných nemocníc dodávaných na Ukrajinu.

Obaja ministri navštívili aj estónsku leteckú základňu Ämari. Tú nemecké vzdušné sily využívajú v rámci misie NATO Baltic Air Policing na ochranu vzdušného priestoru baltských krajín. Pistorius sa v stredu zúčastní na bezpečnostnej konferencii Annual Baltic Conference on Defence v Tallinne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.