Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
25. september 2023, 09:05

Konzervatívny summit

Smer nie je hrádza pred progresívnou kolonizáciou, vyhlásil Milan Krajniak

Smer nie je hrádza pred progresívnou kolonizáciou, vyhlásil Milan Krajniak

V historickej budove parlamentu v Bratislave sa koná 3. ročník podujatia Konzervatívny summit, na ktorom vystúpia osobnosti z politiky, kultúry, cirkví, občianskej spoločnosti, médií, akademickej obce aj podnikateľskej sféry.

Cieľom summitu je inšpirovať konzervatívnu scénu, zjednocovať sa v zásadných otázkach a povzbudzovať k odvážnemu a kompetentnému presadzovaniu konzervatívnych princípov a kresťanských hodnôt.

Témami tretieho ročníka budú slovenské aj európske voľby, geopolitika a stredná Európa, konzervatívna hospodárska a energetická politika, radikalizmus progresivizmu či dôležitosť konzervatívnych médií.

Medzi rečníkmi sa objavili konzervatívny autor a mysliteľ Rod Dreher, rakúska politička a teologička Gudrun Kugler, česká zástankyňa manželstva muža a ženy z Aliancie pro rodinu Jana Jochová, český exminister dopravy a odborník na energetickú politiku Zdeněk Žák a ďalší.

Záborská tvrdí, že vo voľbách nezvíťazia konzervatívne sily

„Konzervatívne sily nebudú víťazmi týchto volieb,“ povedala na Konzervatívnom summite predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská. „Stojíme pred dilemou, či víťazom bude korupcia alebo ideologická kolonizácia. My kresťania, my konzervatívci na tom nesieme svoj podiel viny. Ak na nás za to budú naši voliči nahnevaní, budú nahnevaní oprávnene.“

Diskutoval aj exminister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak, ktorý tvrdil, že sobotné voľby ešte nie sú rozhodnuté. „Slovensko čelí dvom ideologickým extrémom – Smer verzus PS a SaS. Smer nás chce zatiahnuť na východ, PS so SaS k progresívnemu Bruselu. Odmietam obe tieto voľby. Voliči sa rozhodujú na poslednú chvíľu,“ povedal Krajniak.

„Keď som nastúpil na ministerstvo práce, najprogresívnejšími tam boli Oľga Pietruchová a Silvia Porubänová. Kde sú teraz? Dnes sú tvárami tohto rezortu napr. Roman Joch či Anka Verešová. Ukázali, že to vedia robiť dobre a kompetentnejšie ako progresívci,“ dodal Krajniak.

„Smer nie je hrádza pred progresívnou kolonizáciou. Robertovi Ficovi je to úplne šumafuk a ich europoslanci hlasujú za LGBT návrhy,“ odpovedal Milan Krajniak na otázku, prečo odmieta Smer, keď treba zabrániť nástupu progresivizmu. „Smer nepodporil schôdze, kde sa malo hlasovať aj o pochovávaní potratených detí, aj o rodných číslach,“ doplnila poslankyňa z OĽaNO Anna Andrejuvová.

Inštitút dôverníkov by podporil Matovič i Krajniak

Popoludní debatovali o rodinnej politike na Slovensku Milan Krajniak, Anna Záborská a expremiér a šéf OĽaNO Igor Matovič.

Rozoberal sa napríklad inštitút fiduciárnych dôverníkov. Krajniakovi sa táto legislatíva pozdáva. „Lebo sa netýka len ľudí inej sexuálnej orientácie, ale všetkých ľudí. Môže to byť aj synovec s tetou v spoločnej domácnosti. Zákon o fiduciárnych dôverníkoch žiadnym spôsobom neoslabuje rodinu,“ povedal Krajniak.

Inzercia

Líder OĽaNO Igor Matovič považoval zákon za legislatívu, ktorou „by sme zobrali argumentáciu LGBT komunite, prečo potrebujú registrované partnerstvá“. Matovič dodal, že sa pri zákone snažili, aby to bolo riešenie pre kohokoľvek. Líderka Kresťanskej únie Anna Záborská považuje zákon za riziko, ktoré jej strana nepodporí.

Záznam z Konzervatívneho summitu:


Došlo aj na tému predškolskej výchovy. Matovič hovoril, že sa oplatí zvyšovať kapacity v jasliach, ak by sa rodilo viac detí. „Považujem to za cestu k zvýšeniu pôrodnosti. Na Orave by asi jasle boli prázdne, ale pre Bratislavu to môže byť cesta,“ uviedol líder OĽaNO.

Krajniak je presvedčený, že štát má podporovať jasle. „Nevidím žiadne ohrozenie v tom, ak matka chce dať svoje dieťa do jaslí a chce sa venovať kariére,“ spomenul podpredseda Sme rodina.

Záborská by radšej chcela ohodnotiť matky, ktoré sa doma starajú o deti. „Čím viac budeme podporovať jasle, tým skôr do nich matky svoje detí dajú. Musíme zvážiť, aké dôsledky pre dieťa má, keď ako polročné ide do jaslí, do budúceho života. Je dôležité, že matka je prvé tri roky v spojení so svojím dieťaťom,“ pripomenula líderka KÚ.

Eurovoľby a konzervatívci v menšine

Témou boli aj eurovoľby a konzervatívci. Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH, EPP) upozornila na vzostup extrémnej ľavice. „Vidíme, že takáto politika je na prahu dverí. Zo štrnástich slovenských europoslancov sú šiesti extrémna ľavica. Takýchto politikov katolícke Slovensko poslalo do europarlamentu,“ vraví Lexmann.

Na otázku, aké sú tri víťazstvá konzervatívcov v europarlamente v poslednom období, odpovedala, že je to „ťažko povedať, lebo sme v menšine“. „Ale jedno víťazstvo bolo, že sa mi podarilo presadiť správu, v ktorej sme sa zastali kardinála Zena. Ľavicové strany s tým mali problém, vadilo im aj slovo kardinál,“ povedala Lexmann.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.