Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 08:47

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca

Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za „nový krok k suverenite“ krajiny.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru. Ukončí vojenskú spoluprácu s krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. Oznámil to francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Macron nedávno kritizoval pučistov, že veľvyslanca a zamestnancov ambasády držia ako „rukojemníkov“.

Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za „nový krok k suverenite“ krajiny.

Západoafrický Niger so svojimi 25 miliónmi obyvateľov bol v poslednom období dôležitým partnerom Francúzska v boji proti terorizmu v oblasti Sahelu. Francúzsko má v Nigeri a susednom Čade rozmiestnených približne 2500 vojakov.

Nie je známe, do akej miery bolo rozhodnutie Francúzska koordinované s inými európskymi štátmi a ako ovplyvní ich vojakov rozmiestnených v Nigeri a susedných krajinách. V Nigeri pôsobí množstvo vojakov z krajín EÚ. Nemecko v hlavnom meste Niamey stále prevádzkuje vojenskú leteckú základňu, z ktorej sa v súčasnosti koordinuje sťahovanie Bundeswehru z Mali.

Francúzske médiá informovali, že pučisti v Nigeri v sobotu uzavreli vzdušný priestor krajiny pre francúzske lietadlá. Opatrenie sa týka „francúzskych lietadiel alebo lietadiel prenajatých Francúzskom, vrátane lietadiel spoločnosti Air France“, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Agentúry pre bezpečnosť leteckej navigácie v Afrike a na Madagaskare (ASECNA). Vzdušný priestor zostáva uzavretý pre všetky vojenské a špeciálne lety, pokiaľ úrady neudelia špeciálne povolenie.

Air France uviedla, že vzdušný priestor Nigeru nevyužíva. Všetky lety do Niamey pozastavila siedmeho augusta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Lotyšsko ratifikovalo Istanbulský dohovor. Odsúhlasili ho len poslanci stredoľavicovej vlády, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Vláda pridala k dokumentu vysvetľujúcu prílohu, v ktorej zdôrazňuje, že pojem rod uvádzaný v dohovore nevyžaduje zmenu chápania tohto termínu v právnom ani vzdelávacom systéme krajiny. (tasr)

pred 6 hodinami

Vladimir Putin bude mať 14. decembra po ročnej prestávke tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, na ktorej bude odpovedať na otázky občanov a novinárov. Vlani sa prvýkrát za uplynulých desať rokov nekonala. Predpokladá sa, že Putin sa chcel vyhnúť otázkam novinárov v čase, keď ruská armáda utrpela opakované porážky vo vojne proti Ukrajine. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Novým generálnym riaditeľom Tiposu je Peter Deďo, ktorý je členom predsedníctva SNS. Členmi predstavenstva sa stali Adriana Bujdáková, Richard Messinger a Gabriela Dobrovodská. Predsedom dozornej rady je bývalý futbalista Robert Vittek. (denník n)

pred 9 hodinami

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre nákladné vozidlá. Silné sneženie obmedzuje dohľadnosť na 100 metrov v južnej časti okresu Košice-okolie, na diaľnici D1 Levoča - Košice a v oblasti Lovinobane. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.