Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 06:57

Bývalý bolívijský prezident Morales sa chce opäť stať hlavou štátu

Svoju kandidatúru odôvodnil útokmi vlády na svoju osobu. Tvrdí, že ho chce zlikvidovať aj fyzicky.

Bývalý ľavicový bolívijský prezident Evo Morales chce opäť kandidovať vo voľbách v roku 2025. Včera to oznámil na Facebooku.

Šesťdesiattriročný Morales zdôvodnil svoju kandidatúru útokmi vlády na svoju osobu. Tvrdí, že ho chce zlikvidovať aj fyzicky. Ak sa jej nepodarí eliminovať ho v politike, „chce použiť ženu, aby na nás zaútočila, ako to už spravili pravičiari“.

Morales sa v roku 2006 stal prvým prezidentom Bolívie pochádzajúcim z radov domorodého obyvateľstva. Po tom, čo ústavný súd vyhlásil obmedzenie počtu funkčných období hlavy štátu za neplatné, kandidoval v októbri 2019 tretíkrát za prezidenta. Vyhlásil sa za víťaza volieb, no opozícia ho obvinila z podvodu.

V krajine došlo k nepokojom. Pod tlakom armády Morales rezignoval a strávil rok v exile v Mexiku a Argentíne. Dočasnou prezidentkou sa stala Jeanine Áňezová, nové voľby v októbri 2020 vyhral Luis Arce z Moralesovho Hnutia za socializmus (MAS).

Áňezovú v roku 2022 odsúdili na desať rokov väzenia za porušenie povinností a ústavy. Koncom minulého roka bol za svoju úlohu v údajnom prevrate proti Moralesovi zatknutý Luis Fernando Camacho, líder pravicovej opozície a úradujúci guvernér departementu Santa Cruz. Stále je vo väzbe.

Inzercia

Dnes treba vedieť

29. november 2023, 21:53

V utorok zostalo v Česku zatvorených viac ako sedemtisíc škôl, továrne Škody na dve hodiny zastavili výrobu a vo veľkých mestách odbory organizovali protesty proti vláde. Ľudia protestovali proti úsporným opatreniam a zhoršujúcej sa životnej úrovni. Majú dôvod. Reálne mzdy v Česku poklesli vlani o desať percent a kúpna sila Čechov sa tak vrátila o päť rokov dozadu. Čo sa s českou ekonomikou deje? Píše Kristína Votrubová.

29. november 2023, 21:25

Premiér Robert Fico sa vo štvrtok stretne s americkým veľvyslancom Gautamom A. Ranom aj s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom. „Stretnem sa s americkým aj ruským veľvyslancom s rešpektom ku každému z nich, lebo nemám čiernobiele okuliare a odmietam politiku jedného jediného politického názoru," uviedol. (tasr)

29. november 2023, 21:21

Preferovaným kandidátom na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030 je Francúzsko, o štyri roky neskôr by sa mali uskutočniť v americkom stredisku Salt Lake City. Informoval o tom Medzinárodný olympijský výbor po zasadnutí exekutívy v Paríži. S oboma kandidatúrami teraz odštartuje separátne rokovania. (tasr)

29. november 2023, 21:01
29. november 2023, 20:31

Poslanci koaličného Smeru doručili do parlamentu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020. Na schôdzi chcú požiadať lídra opozičnej SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.