Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2023, 10:58

Študentské voľby

Progresívci prevalcovali všetkých, získali 48 percent. Prešlo by aj KDH

Do simulovaných volieb na stredných školách sa zapojilo 39 gymnázií a 21 stredných odborných škôl. Odborných škôl je však na Slovensku oveľa viac než gymnázií.

Študenti stredných škôl by si želali víťazstvo Progresívneho Slovenska. Ukázali to výsledky simulovaných študentských volieb, v ktorých PS získalo 48,2 percenta. Za víťazom skončili s výrazným odstupom SaS (6,3 percenta) a Smer (6,2 percenta). Päťpercentnú hranicu medzi študentmi prekročilo už len KDH s 5,7 percenta hlasov. Informuje o tom Denník N.

Študentské voľby prebehli od 18. do 22. septembra v 34 okresoch. Zúčastnilo sa na nich takmer 22-tisíc študentov. Simulované voľby organizuje celoslovenský tím študentov s podporou Rady mládeže Bratislavského kraja.

Účastníci simulovaných volieb najviac krúžkovali Michala Šimečku, Michala Trubana, Luciu Plavákovú a Tamaru Stohlovú z PS. Nasledovali šéf Smeru Robert Fico a Peter Pellegrini z Hlasu. 

Progresívne Slovensko vyhralo v študentských voľbách už pred troma rokmi, teraz však svoj náskok zvýraznilo. „Je dôležité uvedomiť si, že pravidlá a zákony, na ktoré je zvyknutá staršia generácia, vznikali za úplne iných sociálnych aj klimatických podmienok, než v akých žijeme dnes,“ cituje Denník N Martina Kušteka, ktorý na projekte volieb stredoškolákov spolupracuje už niekoľko rokov.

Výsledky stredoškolských volieb odrážajú najmä preferencie gymnazistov. Zapojilo sa do nich 39 gymnázií, 21 stredných odborných škôl a jedna športová škola. Odborných škôl je však na Slovensku oveľa viac než gymnázií.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.