Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 21:17

Nemeckí voliči sa posúvajú silne doprava, zistila štúdia

Autori štúdie identifikovali extrémne pravicové postoje naprieč politickým spektrom, nielen medzi prívržencami krajne pravicových politikov.

Krajne pravicové postoje v Nemecku sa od roku 2021 podľa novej štúdie prudko rozšírili. Výskumníci zistili, že krajne pravicové názory teraz zastáva každý dvanásty dospelý Nemec.

Štúdiu vypracovali vedci z nemeckej Bielefeldskej univerzity. Zverejnila ju Nadácia Friedricha Eberta, ktorá je zároveň aj objednávateľom štúdie. Nadácia je úzko prepojená so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD).

Prieskum sa vykonáva každé dva roky a skúma pravicovoextrémistické postoje nemeckých voličov. Najnovšia štúdia zistila, že podiel Nemcov s krajne pravicovými extrémistickými názormi teraz predstavuje 8,3 percenta. Ide o výrazný skok v porovnaní s nárastom z dvoch na tri percentá, ktorý zaznamenali predtým.

Autori štúdie identifikovali extrémne pravicové postoje naprieč politickým spektrom, nielen medzi prívržencami krajne pravicových politikov. „Medzi tými, ktorí sa jednoznačne identifikujú ako ľavičiari, je viac ľudí, ktorí majú ustálený pravicovoextrémistický svetonázor (12 percent), ako v prípade politického stredu (sedem percent),“ poznamenal tím výskumníkov vedený sociálnym psychológom Andreasom Zickom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 12:54

„Urobíme všetky potrebné kroky, aby Daniel Lipšic z Úradu špeciálnej prokuratúry odišiel," hovorí Robert Fico. Potvrdil, že v súvislosti so zmenami v súdnictve sa stretol s eurokomisármi. „Nechcem ísť do rizika, že by sme prijali niečo, čo by nám spôsobilo ťažkosti pri čerpaní fondov," povedal. Na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, konkrétne neodpovedal. „Dobre to zmeníme," dodal. (rtvs)

02. december 2023, 12:31

Premiér Robert Fico potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v súčasnej podobe. „Pri zostavovaní rozpočtu sme sa správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ uviedol. Ocenil postoj lídra Hlasu Petra Pellegrinho a šéfa SNS Andreja Danka pri rokovaniach. (rtvs)

02. december 2023, 12:19

Deficit v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023. Povedal o návrhu štátneho rozpočtu premiér Robert Fico. Tvrdí, že vláda nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. Podľa neho bude rozpočet spĺňať všetky ciele dohodnuté s eurokomisiou. Vláda sa k nemu vyjadrí v pondelok po rokovaní. (rtvs)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.