Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 13:28

Predčasné voľby

Via Iuris a Zastavme korupciu zhodnotili najlepšie programy pre právny štát

Z pohľadu právneho štátu a boja proti korupcii najlepšie obstáli Demokrati, Progresívne Slovensko, KDH a SaS. Program Demokratov získal najlepšie hodnotenie, najhoršie skončili Republika a SNS.

Organizácia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu hodnotili pred parlamentnými voľbami programy politických strán. Z pohľadu právneho štátu a boja proti korupcii najlepšie obstáli programy strán Demokrati, Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS. O výsledkoch informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Najlepšie hodnotenie dostal program Demokratov, ktorý sa s odporúčaniami Via Iuris a Nadácie Zastavme korupciu zhoduje na 94 percent. Po ňom nasledujú PS (72 percent), KDH (56 percent), SaS (50 percent), Aliancia (28 percent) a Hlas-SD (17 percent).

Koalícia OĽaNO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia získala šesť percent. Programu Smeru-SD a Sme rodina udelili nula percent. Smer-SD nemá podľa organizácie v oblasti právneho štátu zverejnené žiadne opatrenie. Sme rodina má len štyri základné tézy a otázky, ako sú reforma prokuratúry a ďalšie z oblasti právneho štátu podľa Via Iuris nerieši. S najhorším hodnotením skončili Republika a SNS.

"Program koalície OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia obsahuje desať strohých bodov nazvaných Zmluva so Slovenskom, v ktorých však chýbajú akékoľvek návrhy týkajúce sa boja proti korupcii a právneho štátu. Bod sme im udelili za verejne prezentovaný zámer upraviť paragraf 363 Trestného poriadku. Strany Republika a SNS vo svojich programoch, navyše, jasne deklarujú aj úmysel obmedzovať práva občianskej spoločnosti a z toho dôvodu predstavujú ohrozenie pre demokraciu a právny štát," vysvetľuje Andrej Krajňák z Via Iuris.

Organizácie posudzovali strany, ktoré mali za posledné mesiace v prieskumoch aspoň tri percentá. Všímali si, čo navrhujú pri problémoch, na riešenie ktorých pred časom vyzvali. Ide napríklad o zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku, reformu prokuratúry, úpravu legislatívneho procesu tak, aby sa na ňom mohla zúčastňovať verejnosť, ochranu novinárov, opatrenia proti hybridným hrozbám, reformu povoľovacích procesov stavieb, majetkové priznania a ďalšie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

06. december 2015, 19:39

Ministerstvo vnútra predložilo návrh stratégie na manažovanie bezpečnostných rizík v SR

Na Slovensku sa od roku 1990 zvyšuje počet a vážnosť prírodných alebo človekom spôsobených mimoriadnych udalostí. V návrhu Národnej stratégie manažmentu bezpečnostných rizík Slovenskej republiky to konštatuje Ministerstvo vnútra (MV) SR. Rezort očakáva, že sa situácia v najbližších rokoch ešte zhorší.

06. december 2015, 14:53

Slovenky rozstrieľali Holanďanky, P. Hudáková: "Išli sme naplno"

Slovenské florbalistky uspeli aj vo svojom treťom vystúpení na MS vo fínskom Tampere. V nedeľu rozdrvili Holanďanky 13:1 a s plným počtom bodov a impozantným skóre 32:5 suverénne vyhrali základnú D-skupinu. Zverenky trénera Jaroslava Marksa, ktoré si postup do play off a víťazstvo v skupine zaistili už v sobotu, narazia v 1. kole vyraďovačky v utorok o 14.30 SEČ na 4. tím A-skupiny, tým bude s najväčšou pravdepodobnosťou Nórsko.

06. december 2015, 08:27

Materský príspevok na Slovensku nie je ani na úrovni minimálnej mzdy

Materský príspevok na Slovensku je nízky a jeho maximálna výška je obmedzená. Poukázala na to riaditeľka Únie materských centier (ÚMC) Daniela Konečná, podľa ktorej je dôkazom toho, že v čase materstva nemožno hovoriť o nejakej podpore rodiny. Nárok vzniká spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Pri jednom dieťati sa materské poskytuje spravidla 34 týždňov.

06. december 2015, 08:23

Kresťania si dnes pripomínajú biskupa Mikuláša

Kresťania si v nedeľu 6. decembra pripomínajú sv. Mikuláša, biskupa, ktorý sa preslávil svojou veľkodušnosťou, milosrdenstvom a pomocou ľuďom. Na Slovensku i v okolitých krajinách sa na tento deň tešia najmä deti, pre ktoré je sv. Mikuláš symbolom rozdávania sladkostí, ovocia a iných darčekov. Kresťanom tento sviatok pripomína, že Boh im dáva každý deň množstvo darov bez toho, aby si ich niečím zaslúžili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.