Útvar hodnoty za peniaze odporúča pri nákupe protivzdušnej obrany pred podpisom zmluvy preveriť potrebu kupovať nový radar aj spresniť prevádzkové náklady. Rezortu obrany radí vytvoriť plán obstarávania munície pre prvú fázu projektu.
Ministerstvo obrany odporučilo v prvej etape obstarať jeden mobilný systém stredného dosahu od Izraela a prenosné komplety protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu od Poľska. Náklady na oba typy systémov sú 193,98 milióna eur. Ministerstvo obrany plánuje predložiť vyhodnotenie ponúk vláde s odporúčaním začať rokovania s vybranými uchádzačmi.
„V štúdii nie je jednoznačne preukázaná ekonomická efektívnosť rozšírenia projektu o nový radar za 15,4 milióna eur,“ skonštatoval útvar. Ako zhodnotil, pôvodne bol plán integrovať už zakúpený radar pre systémy velenia protivzdušnej obrany. Počas vyhodnotenia ponúk sa ministerstvo obrany rozhodlo pre ponuku s novým radarom a toto rozhodnutie treba vyhodnotiť.
Hodnotitelia upozornili aj na chýbajúci plán nákupu munície, ktorá bude potrebná na plné operačné nasadenie systémov. Ministerstvo obrany nákup predbežne vyčíslilo na 110 miliónov eur.
ÚHP poukázal tiež na to, že v súčasnosti nie je možné overiť vyvolané náklady na projekt, napríklad na uskladnenie techniky, priestory na muníciu a údržbu. Rezort ich odhadol na šesť miliónov eur. „Konkrétny zoznam projektov nebol súčasťou podkladov, podľa rezortu bude možné náklady spresniť počas rokovaní o zmluve,“ dodal.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.