Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 19:53

Ukrajinská armáda prerazila ruské línie pri Bachmute, oznámil generál Syrskyj

Ukrajinská armáda prerazila ruské línie pri Bachmute, oznámil generál Syrskyj

Ilustračné foto: TASR/AP

Ukrajinským silám sa v posledných dňoch podarilo oslobodiť obce Kliščijivka a Andrijivka na juh od mesta.

"V Bachmute a okolí neustále prebiehajú prudké boje, no vďaka úspešnému postupu našich jednotiek sa nám podarilo preraziť nepriateľské línie," vyhlásil veliteľ ukrajinských pozemných vojsk Olexandr Syrskyj. "V bojoch sa podarilo poraziť niektoré z najlepších jednotiek nepriateľa. Boli rozdrvené a úplne stratili svoju bojaschopnosť," dodal. Išlo o jednotky 72. motostreleckej brigády a 31. a 83. výsadkársku brigádu.

O Bachmut v Doneckej oblasti sa intenzívne bojuje už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára 2022. V Bachmute žilo pred vypuknutím vojny približne 70-tisíc ľudí.

Ukrajinským silám sa v posledných dňoch podarilo oslobodiť obce Kliščijivka a Andrijivka na juh od mesta. "Tieto na prvý pohľad malé usadlosti boli dôležitými prvkami v nepriateľských obranných líniách medzi Bachmutom a Horlivkou," cituje agentúra Reuters Olexandra Syrského.

Taktickú dôležitosť Kliščijivky vyzdvihol aj armádny hovorca Ilia Jevlaš. Oslobodenie obce podľa neho odhalilo južné krídlo ruskej obrany Bachmutu a stane sa vhodným odrazovým mostíkom pre ďalší postup ukrajinských síl.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.