Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 19:16

Rusko usporiadalo vojenské cvičenie v mori oddeľujúcom Čukotku a Aljašku

Moskva vlani avizovala, že do roku 2035 plánuje do rozvoja severnej cesty investovať v prepočte približne 30 miliárd amerických dolárov.

Rusko odpálilo riadené strely s plochou dráhou letu na cvičné ciele simulujúce plavidlá v Beringovom mori, oddeľujúcom Rusko a Aljašku. Cieľom cvičenia je vraj zvýšiť pripravenosť síl chrániacich námornú cestu v oblasti Arktídy.

Cvičenie sa odohralo na Čukotskom polostrove a v Čukotskom a Beringovom mori pod dozorom admirála Nikolaja Jevmenova, vrchného veliteľa ruského námorníctva. Zúčastnilo sa ho približne desaťtisíc príslušníkov ozbrojených síl, lietadlá a vrtuľníky.

Moskva vlani avizovala, že do roku 2035 plánuje do rozvoja severnej cesty investovať v prepočte približne 30 miliárd amerických dolárov. Ruský prezident Vladimir Putin zdôraznil jej dôležitosť v minulomesačnom príhovore k lídrom krajín skupiny BRICS a dodal, že jeho krajina plánuje investovať do budovania nových prístavov, tankovacích dokov a rozšírenia flotily ľadoborcov.

Nad Barentsovým morom dnes vyštartovala do vzduchu stíhačka MiG-31, ktorá sa priblížila k prieskumnému lietadlu amerického námorníctva P-8A Poseidon hliadkujúcemu v oblasti. P-8A Poseidon je upravenou verziou Boeingu 737-800 určenou na hliadkovanie a boj proti ponorkám a hladinovým plavidlám.

"Stíhacie lietadlo MiG-31 z obranných síl Severnej flotily vzlietlo, aby identifikovalo približujúci sa vzdušný cieľ a zabránilo mu narušiť vzdušný priestor Ruskej federácie," uviedlo ruské ministerstvo obrany. Americké lietadlo sa otočilo ešte pred dosiahnutím hraníc a ruský vzdušný priestor nenarušilo, dodalo ministerstvo obrany.

Rovnaký incident sa odohral aj v koncom augusta, keď ruská stíhačka MiG-29 vzlietla k nórskemu lietadlu P–8 Poseidon hliadkujúcemu v oblasti Barentsovho mora. Nórske lietadlo sa rovnako ako americké otočilo ešte pred narušením ruského vzdušného priestoru.

Ruské ministerstvo obrany v oboch prípadoch vyhlasuje, že postupovalo striktne podľa medzinárodných pravidiel využívania vzdušného priestoru nad neutrálnymi vodami bez toho, aby došlo ku križovaniu letových dráh alebo k nebezpečnému priblíženiu sa k lietadlu cudzieho štátu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.