Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2023, 16:36

Horskí aj leteckí záchranári museli v Tatrách zasahovať viackrát

Pre úraz kolena pomáhali tínedžerovi a ratovali aj turistku, ktorá utrpela kolapsový stav. Pomoc potrebovala poľská turistka z Chaty pod Rysmi, ktorá si pri páde zranila hlavu.

Pre úrazy vo Vysokých Tatrách zasahovali horskí aj leteckí záchranári. V sobotu popoludní pomáhali napríklad aj turistom pri Chate pri Zelenom plese, Bilíkovej chate či Chate pod Rysmi. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

Blízko Chaty pri Zelenom plese utrpela úraz kolena 43-ročná poľská turistka. Záchranári HZS ju po vyšetrení a zafixovaní zranenej nohy terénnym vozidlom transportovali na Bielu vodu, odkiaľ už na vlastnú žiadosť pokračovala samostatne. „Následne prišla požiadavka o pomoc z Bilíkovej chaty, kde sa nachádzal Slovák s rezným poranením predkolenia,“ uvádza.

Pomoc potrebovala aj poľská turistka z Chaty pod Rysmi, ktorá po páde utrpela tržné poranenie hlavy. O súčinnosť boli požiadaní aj leteckí záchranári.

„Ďalšia žiadosť o pomoc prišla prostredníctvom aplikácie HZS. Tiesňovú linku kontaktovala matka 14-ročného slovenského turistu, ktorý si v oblasti Šalviového prameňa spôsobil úraz kolena,“ spresnila HZS s tým, že chlapca po ošetrení transportovali na Bielu vodu, odkiaľ pokračoval na ďalšie ošetrenie.

Slovenskej turistke pri Jamskom plese s tržným poranením hlavy a nevoľnosťou pomáhala aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) a k slovenskému turistovi v hoteli pri Popradskom plese s úrazom členka boli záchranári HZS vyslaní pozemne.

V piatok (15. 9.) pomáhala HZS aj VZZS 38-ročnej slovenskej turistke, ktorá na značenom červenom turistickom chodníku nad Žabími plesami utrpela kolapsový stav. Po poskytnutí zdravotnej starostlivosti ju letecky transportovali do nemocnice. Záchranári HZS následne zostúpili pozemne aj s deťmi pacientky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.