Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 15:09

Prezident Erdogan

Turecko sa môže v prípade potreby rozísť s EÚ

Turecko sa môže v prípade potreby rozísť s EÚ

Foto - TASR/Martin Baumann

Uviedol to v reakcii na výročnú správu Európskeho parlamentu, v ktorej sa uvádza, že prístupový proces Ankary do EÚ za súčasných okolností nemôže byť obnovený.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že Ankara sa môže "rozísť" s Európskou úniou, ak to bude potrebné. Reagoval tak na správu Európskeho parlamentu (EP) o Turecku, informuje agentúra Reuters.

Európsky parlament vo svojej výročnej správe o Turecku uviedol, že prístupový proces Ankary do EÚ za súčasných okolností nemôže byť obnovený. EP tiež vyzval Úniu, aby preskúmala "paralelný a realistický rámec" pre svoje vzťahy s Ankarou. Správa Európskeho parlamentu má iba odporúčací charakter a nie je záväzná.

Turecko je oficiálnou kandidátskou krajinou na vstup do EÚ od roku 1999. Prístupové rozhovory však stagnujú od roku 2016 z dôvodu obáv eurobloku z porušovania ľudských práv a zásad právneho štátu.

Erdogan však v júli žiadal opätovné otvorenie rokovaní, ktoré spojil so súhlasom Turecka na vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

"EÚ sa snaží odtrhnúť do Turecka," povedal Erdogan novinárom pred cestou do Spojených štátov. Ankara podľa jeho slov zhodnotí aktuálny vývoj udalostí a ak to bude potrebné, "môže sa s EÚ rozísť".

Turecké ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň uviedlo, že správa Európskeho parlamentu obsahuje nepodložené obvinenia a predsudky a zaujala "plytký a nevizionársky" prístup k väzbám Turecka s EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.