Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Putin vyradil Bašnefť zo zoznamu strategických firiem

Ruský prezident Vladimir Putin dal zelenú predaju 50-% štátneho podielu v ruskej ropnej spoločnosti Bašnefť, keď v minulých dňoch podpísal dekrét o vyradení firmy zo zoznamu strategických podnikov. Dekrét vstúpil do platnosti 16. mája. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

Zámer predať podiely v ropných firmách Bašnefť a Rosnefť, ako aj v banke VTB, producentovi diamantov Alrosa a lodiarskej firme Sovcomflot, oznámil Putin ešte v januári. Pôvodne sa zvažovali tri možné scenáre privatizácie Bašnefti: predaj 25-% podielu, predaj 50-% podielu a nakoniec spolu s podielom, ktorý kontroluje Baškirsko, predaj 75 % Bašnefti. V apríli však prvý námestník ministra energetiky Alexej Teksler povedal, že jediná vhodná forma privatizácie je predaj 50-% podielu v Bašnefti.
     

 V tejto súvislosti dnes ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev povedal, že dohoda o privatizácii Bašnefti by sa mohla uzatvoriť do konca júna. "Je to možné. Myslím si, že to je jedno z troch aktív najviac pripravených na privatizáciu," uviedol Uljukajev pre TASS. Ako dodal, z technického hľadiska je to možné uskutočniť v 1. polroku tohto roka. Záujem o prevzatie kontrolného podielu v spoločnosti Bašnefť, ktorá pôsobí v 20 ruských regiónoch, ako aj v zahraničí, už prejavila konkurenčná ropná firma Lukoil.
 

Inzercia

Odporúčame

USA - Slovensko 2:3 pp, Cíger: "Musíme sa z chýb poučiť"

USA - Slovensko 2:3 pp, Cíger: "Musíme sa z chýb poučiť"

Slovenskí hokejisti budú tretí rok v rade chýbať vo štvrťfinále MS. V utorkovom rozhodujúcom súboji v Petrohrade síce zdolali USA 3:2 po predĺžení, ale dva body im na postup nestačili. V tabuľke B-skupiny tak zaostali za štvrtými Američanmi o dva body a skončili na 5. mieste.

V blízkosti náleziska v Palmýre stavajú ruské jednotky novú základňu

V blízkosti náleziska v Palmýre stavajú ruské jednotky novú základňu

Americká organizácia, ktorá sa venuje ochrane kultúrneho dedičstva, tvrdí, že ruské jednotky stavajú v stredosýrskom meste Palmýra novú vojenskú základňu. Stavia sa pritom údajne v blízkosti archeologického náleziska zapísaného na zoznam svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.