Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2016

Kardináli Schönborn a Tomko vítajú menovanie Figeľa na podporu náboženskej slobody

Slovák Figeľ je podľa kardinála Schönborna "správnou voľbou", pretože je to "Európan prvej hodiny po spoločenských zmenách".

Náboženská sloboda ako súčasť ľudských práv je v súčasnosti vo svete ohrozená novým spôsobom. Myslí si to viedenský kardinál Christoph Schönborn, ktorý v tejto súvislosti ocenil povolanie expredsedu KDH Jána Figeľa do funkcie osobitného vyslanca na podporu náboženskej slobody a vyznania mimo Európskej únie. Hovoril o tom pre katolícku tlačovú agentúru Kathpress.

Nasadenie nového vyslanca nie je podľa kardinála "zdvorilostným gestom voči pápežovi alebo cirkvi", ale je "pripomenutím, akú váhu majú ľudské práva a náboženská sloboda". Slovák Figeľ je podľa neho v tejto súvislosti "správnou voľbou", pretože je to "Európan prvej hodiny po spoločenských zmenách".

Kardinál Schönborn pripomenul, že niekdajší predseda KDH a bývalý eurokomisár zažil komunistické prenasledovanie z náboženských dôvodov, ako aj Nežnú revolúciu v roku 1989. "Tí ľudia, ktorí sa vtedy angažovali za slobodu viery, dokázali pokojne zbúrať neľudský systém," poznamenal kardinál.

Silnejšiu podporu slobody náboženstva a viery vo svete zo strany EÚ ocenil aj emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko. Vyzdvihol, že do funkcie osobitného vyslanca nastúpi Ján Figeľ. 

Figeľ pripomína, že úloha vyslanca pre náboženskú slobodu vzniká na pozadí genocídy voči menšinám na Blízkom východe zo strany tzv. Islamského štátu (ISIS). Vo funkcii chce bojovať za to, aby ľudia neboli prenasledovaní za svoje presvedčenie. Podpora náboženskej slobody vo svete je podľa Figeľa jedno z opatrení, ktorým môže Európa pomôcť sebe aj krajinám ako Sýria či Irak a napomôcť tak riešeniu migračnej krízy.

"Prijal som pozvanie inštitúcií EÚ pôsobiť tam, kde s ich dôverou a podporou môžem napomáhať väčšej slobode a spravodlivosti vo svete. Je to jedno z dôležitých riešení pre súčasnú utečeneckú krízu. Riešiť túto krízu je aj v slovenskom záujme," povedal.

Odmieta obvinenia, že uteká zo Slovenska. "Neutekám ani zo Slovenska, ani od zodpovednosti, práve naopak," vyhlásil. Niektoré spochybňujúce mediálne komentáre považuje buď za výraz nepochopenia vážnosti situácie a úlohy osobitného vyslanca EÚ, alebo za výraz nízkej kultúry či zlých úmyslov.

Tému podpory náboženskej slobody otvoril Figeľ niekoľkokrát. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker oznámil svoje rozhodnutie vymenovať ho do funkcie osobitného vyslanca na podporu náboženskej slobody a vyznania mimo Európskej únie 6. mája. Svoju funkciu bude Figeľ vykonávať v úrade eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu. Pôjde o jednoročný mandát, ktorý však môže byť obnovený.

Inzercia

Odporúčame