Timmermans chce skončiť v eurokomisii a kandidovať za holandského premiéra

Počas takmer desaťročného pôsobenia v Bruseli bol Timmermans okrem iného zodpovedný za politiku EÚ na zmiernenie dôsledkov klimatických zmien.
2 minúty čítania 2 min
Vypočuť článok
Timmermans chce skončiť v eurokomisii a kandidovať za holandského premiéra
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans sa chce v novembrových holandských voľbách uchádzať o post premiéra ako líder spoločnej kandidátky svojej Strany práce a Zelených. V prípade potvrdenia svojej kandidatúry plánuje zanechať aj funkciu v eurokomisii. Timmermans to dnes povedal holandskej stanici NOS.

Zmienené dve strany začiatkom týždňa ohlásili, že v predčasných parlamentných voľbách budú prvýkrát kandidovať spoločne. Timmermans je považovaný za favorita na lídra spoločnej kandidátky. Konečné rozhodnutie o tom, kto ich do volieb povedie, majú tieto strany oznámiť v auguste. Ak sa stane Timmermans lídrom kandidátky, mal by vtedy odísť aj z Európskej komisie.

Počas takmer desaťročného pôsobenia v Bruseli bol Timmermans okrem iného zodpovedný za politiku EÚ na zmiernenie dôsledkov klimatických zmien aj za dodržiavanie princípov právneho štátu a základných práv v jednotlivých členských krajinách EÚ. Predtým, ako sa v roku 2014 stal prvým podpredsedom eurokomisie, bol dva roky holandským ministrom zahraničných vecí.

Predošlá holandská stredopravicová vláda sa začiatkom júla nečakane rozpadla pre nezhody v oblasti azylovej politiky. Premiér Mark Rutte navrhoval sprísnenie pravidiel azylovej a migračnej politiky s cieľom obmedziť počet cudzincov prichádzajúcich do krajiny, s čím niektorí koaliční partneri nesúhlasili.

Rutte minulý týždeň oznámil, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 22. novembra. Jeho kabinet bude dovtedy pôsobiť ako úradnícka vláda. Samotný Rutte sa o znovuzvolenie už uchádzať nebude a po voľbách odíde z politiky.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
voľby premiéra Frans Timmermans
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 9 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť