V pondelok nadránom výbuchy poškodili Krymský most spájajúci Rusko s anektovaným polostrovom Krym. Podľa nemenovaného zdroja z prostredia ukrajinských bezpečnostných zložiek za útokom stojí ukrajinské námorníctvo a Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU).
Rusko opísalo útok, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, ako „teroristický čin“ a tiež z neho obvinilo ukrajinské jednotky. Most je hlavným privádzačom ruských jednotiek do vojny na Ukrajine, napísal britský denník The Guardian.
„Dnešný útok na Krymský most bol špeciálnou operáciou SBU a námorníctva,“ povedal nemenovaný zdroj. Dodal tiež, že pri útoku boli použité vodné drony.
Ruská vyšetrovacia komisia potvrdila, že pri útoku prišli o život dvaja civilisti – muž a žena, vo vek 40 a 36 rokov, ktorí išli po moste autom. Ich 14-ročná dcéra utrpela zranenia, hospitalizovali ju.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v príspevku na sociálnych sieťach uviedla, že „útok na Krymský most uskutočnil kyjevský režim“.
K útoku na Krymský most došlo v noci na pondelok. Stránka „Správy z Kerča Krymu Ruska“ na ruskej sociálnej sieti VKontakte informovala o dvoch výbuchoch, ku ktorým malo dôjsť o 03.04 h a 03.20 h miestneho času a bolo ich počuť v rôznych častiach mesta Kerč ležiaceho na Kryme.

Foto: TASR/AP/Ostorozhno Novosti

Pracovník ruskej vyšetrovacej komisie. Foto: TASR/AP/Investigative Committee of Russia
Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak na Twitteri napísal, že „akékoľvek nelegálne stavby používané k doručovaniu ruských nástrojov masových vrážd sú nevyhnutne krátkodobé... bez ohľadu na dôvody ničenia“.
Ruskojazyčné vysielanie stanice BBC informovalo, že doprava na moste bola z „dôvodu núdzovej situácie“ pozastavená. „V oblasti 145. piliera zo strany (ruského) Krasnodarského kraja došlo k núdzovej situácii,“ napísal Kremľom dosadený gubernátor Krymu Sergej Aksionov na svojom účte v aplikácii Telegram.
Aksionov tiež uviedol, že orgány činné v trestnom konaní a všetky zodpovedné úrady na prípade pracujú. „Hovoril som s ministrom dopravy Ruskej federácie Vitalijom Saveľjevom, prijímajú sa opatrenia na obnovenie dopravy. Sme v kontakte s kolegami z Krasnodarského kraja. Na miesto odišiel podpredseda Rady ministrov Krymskej republiky Igor Michajličenko,“ konštatoval Aksionov.
Približne 19 kilometrov dlhý Krymský (Kerčský) most bol vážne poškodený už pri výbuchu 8. októbra 2022. Koncom mája sa k tomuto útoku prvýkrát prihlásila ukrajinská tajná služba.
Výbuch zasiahol Kerčský most len niekoľko hodín predtým, ako mala vypršať rozhodujúca dohoda o vývoze ukrajinského obilia. Ruský politik Sergej Mironov vyhlásil, že „po tomto teroristickom útoku by obilná dohoda nemala byť predĺžená“, píše denník The Guardian.
Kremeľ v pondelok napoludnie oznámil, že pozastavuje obilnú dohodu, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori.
Platnosť súčasnej dohody vyprší v pondelok pred polnocou.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil pozastavenie obilnej dohody počas konferenčného hovoru s novinármi. Dodal, že Rusko sa k implementovaniu dohody vráti „hneď ako budú splnené jeho požiadavky týkajúce sa Čierneho mora“.
Dohoda, ktorú vlani spolu s OSN pomohol sprostredkovať turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, doteraz Ukrajine umožnila vyviezť z čiernomorských prístavov viac ako 32 miliónov ton obila a potravín. Veľká časť smerovala do rozvojových krajín v Afrike či na Blízkom východe. Dohoda bola už niekoľkokrát predlžovaná.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.