Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2016

Sarajevo si pripomenulo masaker vojakov juhoslovanskej armády

Bohoslužbami a kladením vencov si obyvatelia Sarajeva v utorok pripomenuli masaker, ku ktorému došlo v noci z 2. na 3. mája 1992 pri odsune jednotiek bývalej Juhoslovanskej národnej armády (JNA) z bosnianskej metropoly.

Masaker vojakov sa odohral na Dobrovoljačkej ulici. Ako uvádza agentúra Tanjug, pri útoku moslimských polovojenských síl a tzv. domobrany zahynulo 42 vojakov, 71 utrpelo zranenia a 207 padlo do zajatia.

Liturgia a spomienková bohoslužba sa konala v srbskom pravoslávnom kostole vo Východnom Sarajeve, tzv. metropole bosnianskej Republiky Srbskej. Potom sa ľudia, ktorí prežili masaker, príbuzní obetí a predstavitelia Republiky Srbskej vydali k teraz už premenovanej Dobrovoljačkej ulici.

Minister práce a ochrany vojnových invalidov Republiky Srbskej Milenko Savanovič vyhlásil, že útok na konvoj JNA, jediné legitímne ozbrojené sily vtedajšej Juhoslávie, bol zbabelým a zločinným.

Predseda parlamentu Republiky Srbskej Nedeljko Čubrilovič vyjadril ľútosť nad tým, že nikto za tento zločin nenesie zodpovednosť. Poznamenal, že v radoch vojakov, ktorí v roku 1992 ustupovali zo Sarajeva v súlade s predchádzajúcou dohodou, boli Srbi, bosnianski Moslimovia, Chorváti a etnickí Albánci.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v roku 2003 odmietol uznať masaker za vojnový zločin. Vyhlásil, že konvoj JNA bol legitímnym vojenským cieľom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.