Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2023, 18:16

Soros prenecháva impérium synovi Alexovi

Progresívnu politiku podporuje viac ako otec, bol aj na Globsecu

Progresívnu politiku podporuje viac ako otec, bol aj na Globsecu

George Soros a Alexander Soros. Zdroj foto: Facebook/A. S.

Syn Georgea Sorosa Alex je objahcom potratov aj rodovej ideológie. V podpore politiky liberálnej ľavice a demokracie doma i vo svete chce pokračovať ďalej.

Miliardár George Soros vo svojich 92 rokoch prenechal kontrolu nad svojím impériom s hodnotou 25 miliárd amerických dolárov svojmu mladšiemu 37-ročnému synovi Alexandrovi Sorosovi. 

Alex je starším z dvojice Sorosovych synov pochádzajúcich z jeho druhého manželstva. Pôvodne za miliardárovho nástupcu považovali jeho najstaršieho syna Jonathana z prvého manželstva, ktorý sa dlhoročne venuje financiám, situácia sa však zmenila po ich názorovom rozkole.

Do Sorosovho portfólia patrí aj nezisková organizácia Nadácia otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation), v ktorej Sorosov syn Alex figuroval ako zástupca riaditeľa od roku 2017. Za svojho predsedu ho správna rada zvolila v decembri minulého roka.

George Soros sa pritom v minulosti vyjadril, že nadáciu svojim deťom neprenechá, keďže chcel, aby ju viedol niekto, kto má na to „najlepšie predpoklady“. Najnovšie však tvrdí, že jeho syn Alex si tento post „zaslúžil“.

Alex Soros získal bakalársky titul z ekonómie na Univerzite v Princetone. Neskôr pokračoval vo svojom vzdelávaní na Graduate School of Arts and Sciences na Univerzite v New Yorku, kde získal magistra z filozofie.

Nadácia otvorenej spoločnosti je aktívna vo viac ako 120 krajinách sveta, organizáciám podporujúcim ľudské práva a budovanie demokracie každoročne posiela príspevky vo výške približne 1,5 miliardy amerických dolárov.

Rovnomenná pobočka nadácie sa nachádza aj na Slovensku a každoročne usporadúva novinársku cenu. Hoci už nefunguje z peňazí Sorosovho impéria, podľa jej súčasného riaditeľa Fedora Blaščáka by mal Soros dostať slovenské štátne vyznamenanie.

„Má obrovské zásluhy za slovenskú demokraciu. Mimoriadne pomáhal aj pri integračných procesoch. Ja tú nálepku beriem ako poctu," povedal pre denník Sme Blaščák o úlohe, ktorú podľa neho zohral Soros v 90. rokoch na Slovensku.

Obhajca potratov i genderu

Alexander Soros v rozhovore pre americký denník The Wall Street Journal uviedol, že sa v politike angažuje viac ako jeho otec. Ten sa podľa agentúry AP pre podporu liberálnych postojov, napríklad odstraňovanie rasových predsudkov v súdnictve, stal terčom kritiky zo strany pravice.

Alex zastáva veľmi podobné názory ako otec, ale jeho liberálne ciele chce rozšíriť o témy, ako je právo na potrat, rodová politika, utečenecké práva alebo o otázky spojené s volebným právom. Sám sa označuje za „stredoľavého filantropa“, ktorý obhajuje väčšiu slobodu slova ako súčasní americkí liberáli.

Chce sa tiež ďalej zasadzovať za rozširovanie demokracie doma a v zahraničí. 

„Veľmi rád by som stiahol peniaze z politiky, no kým ju bude financovať druhá strana, budeme ju musieť financovať i my,“ vyhlásil Alex počas rozhovoru, čím potvrdil, že finančné prostriedky svojej rodiny bude naďalej využívať na podporu ľavicových politikov v Spojených štátoch.

Kým je Donald Trump v politike, pokladá za dôležité podporovať jeho súperov, preto aj v amerických predzidentských voľbách prispeje na kampaň Demokratom.

Čítajte tiež

Mladý Soros udržiava vzťahy s politikmi, aj na Globsecu

Sociálne siete Alexa Sorosa sú plné stretnutí s politikmi svetového formátu, nielen tými americkými. Nedávno sa stretol s lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom či s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Absolvoval však už aj stretnutia so zahraničnými politikmi vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua či ľavicového brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, aby s nimi vraj prebral témy týkajúce sa rodinnej nadácie. 

Nie tak dávno vystupoval aj v diskusii think-tanku Európskej rady pre zahraničné vzťahy, rozhovory viedol už aj s viacerými lídrami štátov Európskej únie či krajinami Balkánu, ako napríklad so severomacedónskym premiérom Dimitarom Kovačevským.

A koncom mája zavítal aj na medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu Globsecu do Bratislavy. A zrejme nie prvýkrát.

„Je dobré byť opäť na Globsecu,“ napísal syn Georgea Sorosa Alexander. Podľa jeho aktivity na sociálnych sieťach možno usúdiť, že rokoval minimálne s litovskou prezidentkou Ingridou Šimonyté, líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou či s rakúskym ministrom zahraničia Alexandrom Schallenbergom.

Účasť miliardárovho syna organizátori konferencie nechceli komentovať.

Alex Soros je zároveň riaditeľom Sorosovej lobingovej organizácie „super PAC“, ktorá môže v neobmedzenej výške utrácať na kampane v prospech či neprospech rôznych politických ideí či osôb.

PAC sa angažuje aj vo volebných kampaniach, nesmie ich však viesť politická strana či kandidát. Môžu ich vytvárať firmy, odbory či odborné komory a môžu priamo prispievať jednotlivým kandidátom alebo politickým stranám, výška ich príspevkov je regulovaná.

Čítajte tiež

Sorosove impérium je čiastočne previazané aj so slovenským denníkom Sme. Keď finančná skupina Penta v apríli 2021 predala svoj podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktoré vydáva denník SME, 34-percentný podiel kúpil Media Development Investment Fund (MDIF) New York spojený s finančníkom Sorosom. Fond pomáhal vydavateľstvu už počas vlády Vladimíra Mečiara.

Sme vtedy MDIF popisovalo ako neziskový investičný fond pre nezávislé médiá aktívny najmä v krajinách, kde môže byť ohrozený prístup k nezávislým médiám.

Otec Alexa Sorosa, ktorý má maďarský židovský pôvod, už počas obdobia komunizmu podporoval disidentov vo Východnom bloku, napríklad aj signatárov Charty 77 v Československu. Vďaka jeho podpore vyštudoval na britskom Oxforde napríklad aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý neskôr počas migračnej krízy použil Sorosa ako terč v predvolebnej kampani.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 6 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.