Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 17:48

Veterinári preverujú salaše v okresoch stredného Považia

Reagujú tak na potvrdené prípady kliešťovej encefalitídy.

Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici nahlásili od 1. júna šesť potvrdených prípadov kliešťovej encefalitídy. TASR o tom informovala považskobystrická hygienička Renáta Beníková.

"Vo všetkých prípadoch zistili konzumáciu nepasterizovaných mliečnych výrobkov zo salaša v Považskobystrickom okrese. O situácii sme informovali Regionálnu a veterinárnu potravinovú správu (RPVS) Púchov," uviedla Beníková.

Podľa riaditeľky RVPS Púchov Adriany Hlubinovej neevidujú žiadnu pozitívnu úradnú vzorku na prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy v surovom mlieku u producentov v okresoch pôsobnosti RVPS Púchov (Považská Bystrica, Púchov, Ilava).

"Inšpektori RVPS vykonali v prevádzke na výrobu syrov, ktorú hospitalizovaní pacienti uvideli ako možný zdroj nakazenia sa, úradnú veterinárnu kontrolu. Prevádzkovateľovi bolo nariadené veterinárne opatrenie na pasterizáciu mlieka do doručenia negatívneho výsledku úradnej vzorky. Iné nedostatky neboli pri kontrole zistené. Prevádzkovateľ doteraz postupoval podľa platných hygienických postupov a predpisov," zdôraznila riaditeľka.

Ako dodala, na základe medializovaných informácií o výskyte kliešťovej encefalitídy v okrese Považská Bystrica, RVPS Púchov rozhodla o odobratí úradných vzoriek surového ovčieho a kozieho mlieka na prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy u všetkých výrobcov v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Vzorky odobrali vo štvrtok (8. 6.) a v piatok. Všetkých prevádzkovateľov salašov v pôsobnosti RVPS Púchov informovali o zvýšenom riziku nákazy.

Možnosťou, ako stopercentne zabrániť infekcii vírusom kliešťovej encefalitídy v surovom mlieku a výrobkoch zo surového mlieka je podľa Hlubinovej pasterizácia, ktorá vírus eliminuje. Pasterizáciou však dôjde k zničeniu prospešných mikroorganizmov, pre ktoré sú tieto výrobky vyhľadávané a konzumované.

"Ďalšou možnosťou na zníženie rizika prenosu infekcie z kliešťa na zviera a následne do mlieka je používanie antiparazitárnych prípravkov. Aj pri maximálnej snahe chovateľov zabrániť infekcii a dodržiavaním všetkých hygienických opatrení, nie je celkom možné zabrániť napadnutiu zvierat kliešťami. Najúčinnejšou prevenciou pre ľudí je vakcinácia proti vírusu kliešťovej encefalitídy," uzavrela riaditeľka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

Počasie: Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Výnimočne slabé zrážky. Ráno a predpoludním ojedinele hmla. Denná teplota 18 až 26 stupňov. Bezvetrie alebo slabý vietor. (shmú)

pred 12 hodinami

Pri Senici spadlo malé lietadlo, zahynuli pri tom dvaja ľudia. Podľa informácií teleízie Markíza sa tragédia stala pri mestskej časti Čáčov. Lietadlo vraj predvádzalo akrobatické manévre a pilot stratil kontrolu nad strojom. (tvnoviny.sk)
 

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.